Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Exen Invest - Yazar

Emlak danışmanı, gayrimenkul sektöründe en önemli aktörlerden biridir. Bu unvana sahip olmak için bazı şartların karşılanması gerekir. Başarılı bir danışman olmanın koşullarından bazıları, eğitim ve sertifika gereksinimidir. Gerekli eğitimin yanı sıra mesleki yeterlilik sınavından başarılı sonuç alarak emlak yetki belgesine sahip olunması gerekir.

Emlak danışmanlığı için sadece eğitim ve sertifika yeterli değildir. Öyle ki başarılı bir danışman; sektördeki dalgalanmaları takip etmeli ve zamana göre talep artışı ya da azalışı gibi durumları analiz edebilmelidir. Peki, emlak danışmanı kimdir ve nasıl olunur, gelin birlikte öğrenelim.

Emlak Danışmanı Kimdir?

Gayrimenkul danışmanı; gayrimenkul alım, satım ve kiralama konularında yetkin kişidir. Yatırımcıların emlak ihtiyaçlarına göre danışmanlık yapan ve yardımcı olan bu kişiler; alım, satım ve kiralama gibi işleri belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirirler.

Emlak danışmanının görevleri; gayrimenkulünü satmak ya da kiralamak isteyen kişilere ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olmak ve tüm süreci yönetmektir. Yatırımcıların ihtiyaçlarını en doğru şekilde belirleyip ekonomik durumlarına göre çözümler üreten bu kişiler, müşterilerine sundukları danışmanlık becerisi ile en doğru kararların alınmasını sağlarlar.

Ayrıca sahip oldukları unvan sayesinde tüm yasal mevzuat hakkında bilgi sahibidirler. Bu kişiler, yasal mevzuata uygun şekilde gayrimenkul alımı, satımı ve kiralanması işlemlerini yatırımcılar adına daha kolay hâle getirirler. Sağladıkları hizmetler içerisinde müşterileri için finans seçenekleri sunmak ve temin etme kolaylığı sağlamak da vardır.

Emlak danışmanları, yatırımcılar için gerekli olan tüm araştırmaları gerçekleştirirler. Bu sayede müşterilerinin üzerindeki yükü alırlar ve zaman kaybı yaşamalarına engel olarak doğru adımlar atmalarını sağlarlar. Exen Invest olarak gayrimenkul seçimlerinizde deneyimli ve tecrübeli emlak danışmanlarımız sayesinde tüm beklentilerinize uygun çözümler üretiyoruz.

Gayrimenkul Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

Emlak danışmanlığı yapmak istiyorsanız, bu unvana sahip olmak için çeşitli eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Sizin için gerekli olan emlak danışmanlığı belgesine sahip olmak amacıyla eğitim programını başarıyla tamamlamanız gerekir.

İyi bir gayrimenkul danışmanı olmanın diğer önemli şartlarından biri ise kişinin kendisini geliştirmeye açık olmasıdır. İletişim becerisi yüksek olan adaylar için bu meslek oldukça idealdir. Emlak danışmanı olmak için gereken şartlar şu şekilde ele alınabilir:

Emlak Danışmanı Eğitimi

Emlak danışmanı olma şartları içinde, gerekli olan eğitimleri tamamlamak ilk sırada yer alır. Bunun için üniversitelerde yer alan Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık, Emlak Yönetimi, Ekonomi ve Finans ya da Bankacılık gibi bölümlerin eğitimi alınabilir.

Ayrıca üniversite onaylı sertifikalar sayesinde gayrimenkul sektöründe sağlam bir yer edinebilirsiniz. Öyle ki Türkiye’de en çok talep gören mesleki kurslardan biri de emlak danışmanlığı kurslarıdır. Gereken süreci tamamlandıktan sonra üniversite ya da MEB onaylı emlak danışmanlığı sertifikasını alabilirsiniz. Bu konuda eğitim almanın faydalarından en önemlisi de yasal süreçlere hâkim olmaktır. Böylece sektördeki bilirkişi pozisyonunuzu yükseltebilir ve öne çıkabilirsiniz.

Emlak Danışmanlığı Sertifikası

Emlak danışmanlığı eğitimi sayesinde sertifika sahibi olma avantajı elde edebilirsiniz. Bu belge sayesinde gerekli unvana sahip olabilir, gayrimenkul alım, satım ve kiralama hizmetleri verebilirsiniz. Emlak danışmanlık belgesi kurs programları, emlak pazarlamasının temellerinden kadastro işlemlerine kadar oldukça kapsamlı bir sürece sahiptir. 

Başarılı Kariyeri

Gayrimenkul danışmanlığı, son yıllarda en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Yükselme olanakları geniş olan bu meslekte kariyer çok iyi planlanmalıdır. Bu alan, farklı fakat birbiri ile ilişkili yetkinlikleri bir araya getirmeyi gerektirir. 

Eğer başarılı bir emlak danışmanı olmak istiyorsanız öncelikle mesleki olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Üstelik kariyer gelişimi için eğitimleri tamamlamak tek başına yeterli değildir; iletişim becerilerinizi geliştirmeniz, tecrübe edinmeniz ve gelişime açık da olmanız gerekir.

Başarılı Gayrimenkul Danışmanının Özellikleri

Başarılı olmayı hedefleyen kariyer odaklı bir gayrimenkul danışmanı, mesleği için gerekli tüm şartları yerine getiren kişidir. Böylece kariyer adımlarını çok daha sağlam bir şekilde atar. Mesleki hayatınızda sizlere avantaj sağlayacak özellikler şu şekilde sıralanabilir:

- İletişim Becerisi: Emlak danışmanları, mükemmel iletişim becerilerine sahiptir. Yatırımcıların ihtiyaçlarını ve endişelerini dikkatle dinler, karmaşık bilgileri müşterilere açık ve güvenli bir şekilde iletebilirler. Böylece güçlü ilişkiler kurabilir ve son derece rekabetçi bir sektörde gerekli olan güveni kazanabilirler.

- Olumlu ve Proaktif Tavır: Bu özelliğe sahip olan kişiler, gayrimenkul sektörünün dinamik yapısına ve hızına ayak uydurabilirler. İşlerine şevk ve tutkuyla yaklaşan emlak danışmanları, kendilerini geliştirmek için sürekli olarak yeni fırsatlar ararlar. Böylece her zaman piyasadaki son trendlerden ve gelişmelerden haberdar olabilirler. Ayrıca değişen koşullara hızla uyum sağlayabilirler.

- Organize ve Detaycı Olmak: Bu kişiler son derece organize ve detaycıdır. Emlak danışmanlarının başarıları; bilgilerine, görevleri yönetme becerilerine ve hiçbir şeyi gözden kaçırmalarına bağlıdır. Üstelik sektörel bilgi ve birikimleri ile çalışmalarını sürdürdükleri için gerekli tüm çözümleri geliştirebilirler. 

- Müşterilerle İletişim Halinde Olmak: Müşterilerin gayrimenkul sürecini yönetmek, emlak danışmanlığının en önemli parçasıdır. Sürece dair kişileri açık bir şekilde bilgilendirmek ve organizasyonel becerilere sahip olmak oldukça önemlidir. 

Exen Invest olarak sektörde tecrübeli ve bilgi sahibi danışmanlarımızla sizlere hizmet veriyoruz. Yıllara dayanan tecrübeleri ile yurt içi ve yurt dışı gayrimenkul satışında en kapsamlı ve güncel bilgilere ulaşmanızı sağlayan danışmanlarımız, ihtiyacınız olan tüm gayrimenkul çözümlerini üretir. Siz de gereken hizmeti alarak yatırımlarınız konusunda en doğru kararı verebilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/yatirimda-vergilendirme-hakkinda-her-sey linkinden ulaşabilirsiniz.