Gayrimenkul mü Döviz mi?

Exen Invest - Yazar

Türkiye’de en çok yatırım yapılan araçlardan biri dövizdir. Doların ekonomik zorluklar karşısındaki hızlı yükselişi yatırımcıların dolara olan ilgisini artırır. Ancak yine de değeri hızlıca düşme potansiyeli olan bir yatırım aracına yatırımcılar biraz daha temkinli yaklaşır. Döviz de tıpkı konut yatırımı gibi uzun vadede iyi getiri sağlayan bir ürün olarak görülse de son yıllarda yatırımcılar daha güvenli olan gayrimenkul yatırımına yöneliyor.

Riskler ve vade beklentileri değerlendirildiğinde “Gayrimenkul mü döviz mi?” sorusunun cevabı, uzmanlar tarafından daha çok gayrimenkulden yana oluyor. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız yatırım araçları hakkında en iyi kararı verebilmek için mutlaka bir uzmana danışarak geleceğinizi planlamalısınız. Özellikle gayrimenkul yatırımı için uzman danışmanlardan yardım almanız önem arz eder.

Enflasyon karşısında paranızın erimemesi için uzman gözüyle değerlendirilecek yatırım kararlarınızda Exen Invest hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Firmamız, sektörde uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde yurt içinde ve Türkiye’den Kıbrıs’a yatırım yapmak için en doğru adrestir.

Gayrimenkul ve Döviz Yatırımlarının Özellikleri

Döviz yatırımı, bir ülkenin para birimini satın alırken diğerinin para birimini satmayı ifade eder. Döviz yatırımında yatırımcı, döviz değerlerindeki dalgalanmalardan yararlanmaya çalışır. Yatırımcının kârı, bir para biriminin değerinin diğerine oranına bağlıdır. Kazancı ya da kaybı kurlar yönlendirir.

Yatırım araçları içinde en geleneksel olanı gayrimenkul yatırımıdır. Gayrimenkul yatırımını bir mülk ya da arazi sahibi olup kira giderinden tasarruf etmek olarak ifade etmek mümkündür. Gayrimenkul yatırımcısı, bir mal satın alıp daha sonra kâr için satmayı ya da sabit gelir biçimi olarak kira toplamayı da hedefleyebilir. 

Gayrimenkul yatırımında satın alacağınız mülkün ya da arazinin pek çok farklı unsurunu değerlendirmeniz gerekir. Gayrimenkulün konumu ve özellikleri, yıllar içinde değerindeki değişimler, yakın gelecekte bölgede yapılacak projeler en temel değerlendirilmesi gereken noktalardır. Aynı zamanda kolay alıcı ve kiracı bulup bulamayacağınız gibi bazı konuları da iyice araştırmanız gerekir.

Gayrimenkul Yatırımlarının Avantajları ve Dezavantajları

Seçeceğiniz yatırım aracının avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmek, karar verme noktasında yararlı olacaktır. En kârlı yatırım araçları içinde yer alan gayrimenkulün en önemli avantajı, güvenli bir yatırım olmasıdır. Doğru gayrimenkulün düzenli olarak değeri artar. Gayrimenkul, düzenli kira getirisi sağlamasıyla da son derece avantajlı bir yatırım kararıdır.

Gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız risk değerlendirmesi yapmanız oldukça önemlidir. Gayrimenkul tapularının düzenlenmesi ve doğruluğu, mülk üzerindeki mevcut borç, vergiler, onarım ve bakım maliyetleri, piyasadaki ciro değeri gibi düşünülmesi gereken bazı dezavantajlar olabilir. Bu dezavantajları mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Döviz Yatırımlarının Avantajları ve Dezavantajları

Döviz yatırımının avantajlarını ve dezavantajlarını incelemeniz önemlidir. Dövize yapılan yatırımların en büyük avantajı, uzun vadede güvenli olmasıdır. Döviz, borsa hisseleri gibi taban yapmaz. Ayrıca piyasadan tamamen kaldırılma riskine de sahip değildir. Bu sayede güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilir. 

Dövizin bir diğer avantajı ise yükseliş trendinde yatırım yapmanız durumunda kısa sürede ciddi kazançlar elde etmenizi sağlamasıdır. Dalgalanmalar esnasında kayıp yaşamamak için piyasaları doğru şekilde okumanız gerekir.

Döviz yatırımı yaparken alacağınız en büyük risklerden biri, aldığınız dövizin ne zaman yükselip ne zaman düşüşe geçeceğinin tam olarak bilinememesidir. Bu durum, özellikle kısa süreli yatırımlar için risklidir. Dolayısıyla kısa vadeli dövize yatırım yapacak olan kişilerin dünya piyasasını yakından takip etmeleri ve anlık gelişmelere karşı hızlı bir şekilde aksiyon alabilmeleri önemlidir.

Yatırım Hedeflerine Göre Yatırım Tercihi

Yatırım stratejisi belirlerken yatırım hedeflerinizi doğru bir biçimde tespit etmeniz gerekir. Yatırım hedefiniz kısa sürede kâr elde etmek, uzun vadede değer artışı sağlamak ya da kira getirisi oluşturmak olabilir. Beklentinize uygun bir yatırım kararı alabilmek için alanında uzman danışmanlardan yardım almanızda fayda vardır. Günümüzde gayrimenkul alanında da yaşanan gelişmeler, kısa vadede daha yüksek değerler elde edilmesine olanak sağlar. 

Kısa Vadeli Yatırım Hedefleri

Kısa vadede döviz yatırımı daha fazla risk içerse de gayrimenkul yatırımında da doğru kararlar almak önemlidir. Özellikle son yıllarda popüler hâle gelen Kıbrıs projeleri, kısa vadede yüksek değer elde etmek isteyen yatırımcılar tarafından büyük ilgi görür. Bu noktada öne çıkan Kıbrıs’ta arsa yatırımı, kısa vadeli yatırım hedefi olanlar tarafından sıklıkla araştırılır.

Uzun Vadeli Yatırım Hedefleri

Uzun vadeli yatırım hedefleri içinde genellikle arsa ve arazi yatırımları yer alır. Söz konusu hedefler belirlenirken risk toleransından yararlanılır. Yatırım stratejisinin planlı bir şekilde yapılması uzun vadede yüksek kazanç elde edilmesine olanak sağlar. İlgili hedefleri belirleme konusunda mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

Risk Toleransı ve Yatırım Stratejisi

Risk toleransı, piyasadaki risklerin miktarını ve yatırımcının yatırımlarına yönelik iniş ve çıkışları nasıl tolere edebileceğini gösteren bir ölçüttür. Gayrimenkul danışmanları yatırımcıları yönlendirirken bu ölçütleri de baz alır. Yatırım stratejilerinde risk toleransı önemli bir yere sahiptir.

Exen Invest ile Gayrimenkul Yatırımı İçin Uzman Danışmanlık

Exen Invest, uzman danışmanlık hizmeti ile yatırımlarınızı en iyi şekilde yönlendirmenizi sağlar. Özellikle son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde gayrimenkul alanında artan talepleri ve yeni projeleri değerlendirmek için firmamızın deneyimli kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz. Exen Invest ile yatırım yapmak isterseniz uzman kadromuzun geleceğe yönelik fikirlerinden yardım alabilir, döviz kira getirisi öngörülerinden yararlanabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/en-karli-yatirim-araclari linkinden ulaşabilirsiniz.