Gayrimenkul mü Hisse Senedi mi?

Exen Invest - Yazar

İnsanlar kazançlarını koruma altına almak ve kendilerine ek gelir sağlamak amacıyla birçok yatırım aracından yararlanır. Ülkemizde en çok ilgi gören araçların başında gayrimenkul ve hisse senedi gelir. Bu sebeple kişiler, bir yatırım yapmadan önce “Gayrimenkul mü hisse senedi mi?” sorusunu merak eder ve buna yanıt arar.

Yatırım yapmanın amacı paranıza değer kazandırmaktır. Gayrimenkul, uzun vadeli kazanç sağlamak isteyenler için ideal bir araçtır. Fakat paraya çevrilmesi çevrilmesi uzun sürebilir. Bu yüzden fırsatları hemen değerlendirmek isteyenler için çok tercih edilmeyebilir. Diğer yandan sürekli dinamik olan hisse senedi piyasası, nakit ihtiyacı hâlinde hemen nakde dönüştürülebilmesi nedeni ile kısa vadeli yatırımcıların tercih ettiği araçlardandır.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul yatırımları, nakit karşılığa çevrilmesi en uzun süren yatırımlardan biridir. Bunun için öncelikle nasıl bir yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Gayrimenkul seçiminiz ev, dükkân ya da arsa olabilir. Bu sorunun cevabını verdikten sonra paranızı bu alana yöneltmeniz daha doğru olacaktır. 

Gayrimenkul yatırımı, bir mülkten gelir elde etmek amacı ile satın alınan ev, arazi, ofis ve dükkân gibi alanları kapsar. Paranızın değer kazanması açısından bu mülklerin bulunduğu bölge de oldukça önemlidir. “Gayrimenkule mi yoksa hisse senedine mi yatırım yapmalıyım?” sorusuna yanıt ararken gayrimenkul satın almanın avantajlarını ve risklerini incelemeniz gerekir.

Gayrimenkul Yatırımının Avantajları

Gayrimenkul, avantajları sayesinde birçok kişinin ilk tercihlerindendir. Bu sayede fiziksel bir varlığa sahip olunduğu için diğer kazanç çeşitleriyle kıyaslandığında asla tam olarak değer kaybetmez. Üstelik gayrimenkul fiyatlarında yaşanan dalgalanma, taşınmazın değerinin zamanla daha da artmasını sağlar.

Ayrıca satın aldığınız gayrimenkul, kira getirisi ile düzenli para akışı sağlar. Konutun borcu bittiğinde yeni yatırımlara da imkân tanır. En önemli avantajlarından biri de düzenli ve nakit bir gelir sağlamasıdır. Bu mülklerde yapacağınız yenileme ile gayrimenkullerinizi çok daha yüksek bir fiyata satabilir ya da kira gelirinizi artırabilirsiniz.

Yatırım Riskleri

Gayrimenkul, uzun vadede en iyi yatırım araçlarından biridir. Güvenli bir yatırım olmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı her kişi için uygun değildir. Söz konusu riskler arasında kısa vadede nakde çevirme zorluğu, gayrimenkul piyasasının tahmin edilemezliği ve boş kalma olasılığı vardır.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, ortaklık sermaye payını temsil eden ve bir şirket tarafından ihraç edilen kıymetli bir evraktır. Bu sayede yatırım yaptığınız şirketin kâr payına da sahip olursunuz. Bu durumda şirketin değerindeki artışa ek olarak bu kârdan da pay alırsınız. Daha sağlıklı bir yatırım için hisse senedi almanın avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyebiliriz.

Hisse Senedi Avantajları

Hisse senedi piyasalarında işlem yapan kişiler, piyasanın sunduğu avantajlardan yararlanabilir. Bu piyasa, likit ve spot özelliklere sahiptir. Başlıca önemli avantajları arasında ise dilediğiniz şirketi seçmek, özel haklara sahip olmak ve nakit ihtiyacı halinde hissenizi hemen satabilmek gibi durumlar yer alır.

Hisse Senedinin Dezavantajları

Hisse senedine para yatırmak, beraberinde bazı dezavantajlar da sunabilir. Bunlar arasında yüksek risk taşıması, yanlış bir kararın tüm sermayeye mal olması ve hissesine sahip olduğunuz şirketlerin kararlarının kontrol edilememesi gibi durumlar vardır.

Yatırım Süreleri ve Stratejileri

Doğru bir yatırım kararı verebilmek için stratejiler hakkında bilgi sahibi olmalı ve profesyonel kişilerden destek almalısınız. Kişiler, uzun vadeli yatırımlarında gayrimenkule yönelirken kısa vadeli olanlarda ise genellikle hisse senedine yönelir.

Kısa Vadeli Yatırımlar

Kısa vadeli yatırımlar geçici olarak bilinir. Bunlar genellikle 3 ila 12 ay içinde nakde çevrilebilir. Kısa vadeli yatırımlara; hisse senetleri, mevduat sertifikaları ve hazine bonoları örnek olarak verilebilir. Bunlar, yüksek likiditeye sahip varlıklardır. Fazla miktarda nakit parası olan kişiler için güvenli ve geçici bir para saklama imkânı sağlarlar.

Uzun Vadeli Yatırımlar

Uzun vadeli yatırım, daha fazla getiri elde etmek amacı ile belli miktarda risk almaktır. Uzun vadeli araçlar içinde; hisse senedi, emtia, mevduat, tahvil ve gayrimenkul bulunur. Piyasanın dalgalanmalarından etkilenmek istemeyen kişiler, karşılaştırma yaptıktan sonra genellikle uzun vadeli olanlara yönelir.

Portföy Çeşitlendirmesi

Riski dağıtmak için birçok kişi, portföy çeşitlendirmesine gider. Parasını değerlendirmek isteyen insanlar, uzun ve kısa vadeli yatırımları tercih edebilirler. Yatırım kararı alırken gayrimenkul, hisse senedi, emtia ve mevduat gibi portföy çeşitlendirmesi yapabilirler.

Hangi Yatırım Türü Sizin İçin Daha Uygun?

Sizin için hangi türün doğru olduğunu belirlemek için öncelikle beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamada “Gayrimenkul mü hisse senedi mi?” sorusuna daha rahat cevap bulabilirsiniz. 

Uzun vadeli bir yatırım planlıyorsanız gayrimenkule yönelebilirsiniz. Hem kira getirisi hem de zamanla değer kazanması sebebi ile bu seçenek, uzun vadeli olanlar içinde en çok tercih edilendir. Özellikle son yıllarda proje sayısının artması da insanların gayrimenkule yönelmesini sağlamaktadır.

Kısa vadeli bir yatırım yapmak istiyorsanız hisse senetlerini tercih edebilirsiniz. Bu opsiyonun hızlı iniş ve çıkışları olsa da senedinizi kolayca nakit paraya çevirme imkânı sunar.

Bir ek gelir elde etmek ve en önemlisi de istediğiniz anda nakit ihtiyacını karşılayabilmek için doğru plana ihtiyaç duyarsınız. Exen Invest, uzun yıllara dayanan sektörel tecrübesi ve uzman yatırım danışmanları ile paranızı en doğru şekilde değerlendirmenize yardımcı olur.

İhtiyaçlarınıza Göre Yatırım Seçimi

Yatırım kararı almanın en önemli adımı, nakit ihtiyaçlarınızı öngörmektir. Kısa süreli nakit ihtiyaçlarınız için hisse senedine yönelebilirsiniz. Uzun vadeli bir yatırım için ise gayrimenkul iyi bir tercih olacaktır.

Hedeflerinize Ulaşmak İçin Stratejik Planlama

Stratejik planlama, bir kişinin veya organizasyonun belirlediği hedeflere ulaşmak için kullanacağı stratejileri ve bunları uygulama planlarını belirleyen bir süreçtir. Hedeflere ulaşmak için stratejik planlama oldukça önemlidir.

Yatırım hedeflerinin net bir şekilde belirlenmesi gereklidir. Bu hedefler, kişinin kısa ve uzun vadede ne kadar getiri elde etmek ve hangi sektörlere para yatırmak istediği gibi konularla belirlenmelidir. Bu sebeple belirlenen hedeflere uygun bir strateji geliştirilmesi için planlama yapmak oldukça önemlidir.

Bu çerçevede stratejik planlama sürecinde kişi, öncelikle kendi risk toleransını belirlemeli ve parasını aktaracağı varlık sınıfını seçmelidir. Daha sonra, seçtiği varlık sınıfına göre sektör analizi yapmalı ve en uygun olanlara yatırım yapmayı planlamalıdır.

Para yatıracak kişinin stratejik planlama sürecinde dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da portföy yönetimidir. Portföyü çeşitlendirerek riskini dağıtmalı ve uzun vadede sürdürülebilir getiriler elde etmeyi hedeflemelidir.

Exen Invest ile yatırım yapmak, hedeflerinize ulaşmak için en doğru stratejileri oluşturmanızı sağlar. Size sunduğumuz hizmetler doğrultusunda kendiniz için en uygun yatırım modelini keşfedebilir ve uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/emlak-danismani-nasil-olunur linkinden ulaşabilirsiniz.