Gayrimenkul Yoluyla Vatandaşlık

Exen Invest - Yazar

Bir ülkenin vatandaşı olmaktan doğan haklarını kazanmak için gayrimenkul yoluyla vatandaşlık alınabilir. Bu programda bahsi geçen ülkeye gayrimenkul yatırımı yapmak gerekir. Vatandaşlık imkânı sağlayan programlarda çoğunlukla yatırımcılardan ülkenin belirli bir alanına yatırım yapmaları beklenir. Ticaret merkezi, otel ya da konut şeklindeki gayrimenkul projeleri tercih edilebilir.

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık programı yatırımcılara ülkede yaşama, çalışma, yatırım yapmayı sürdürme gibi haklar sağlar. Bu fırsatların yanı sıra, vize gerekmeksizin ülkeye giriş- çıkış olanağı da sunar.

Bir ülkeye gayrimenkul yatırımı yaparken yatırım yapılacak mesken iyice araştırılmalı, uzun vadeli sonuçları planlanarak hareket edilmeli, mevzu bahis ülkenin vatandaşlık şartları, yasaları, hak ve sorumlulukları değerlendirilmelidir. Emin adımlarla ilerlemek ve güvenli bir yatırım yapmak için sitemiz üzerinden emlak danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Yabancılar Türkiye'de Nasıl Ev Sahibi Olabilir?

Yabancılar, Türkiye'de ev sahibi olmak için birçok seçeneği değerlendirebilir. Yabancılar, Türkiye'de ev satın almak için Türk vatandaşlarıyla benzer şekilde hareket edebilirler. Bununla birlikte Türkiye'de yabancıların gayrimenkul satın almasıyla alakalı çeşitli kurallar ve sınırlamalar mevcut.

İlk olarak yabancı uyruklularda, Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmaları için Türkiye'de ikâmet etme şartı aranır. Bu sebeple, yabancıların Türkiye'de bir oturma iznine ya da vatandaşlığa sahip olmaları gerekir. Bu duruma ek olarak, yabancıların Türkiye'de bir konut sahibi olması için Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinden gerekli izinleri de alması da zorunludur.

Tapu Prosedürleri için Gereksinimler

Türkiye'de tapu prosedürleri, konut satın almak için gerekli olan aşamaları içerir. Tapu işlemleri, çoğunlukla satın alınan gayrimenkul tapusunun noter vasıtasıyla transfer edilmesini ve tapu siciline kaydedilmesini kapsar. 

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık almak için gerekli olan tapu işlemleriyle ilgili temel gereksinimler aşağıdaki gibidir:

 • Satın alınan konutun tapusunun noter vasıtasıyla transfer edilmesi,
 • Tapunun sicile kaydedilmesi,
 • Tapu harcının ödenmesi,
 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da vatandaşlık belgesi gibi tapu için gerekli olan belgelerin düzenlenmesi,
 • Toplanan belgelerin noter tarafından kontrol edilmesi.

Noter tarafından belgeler imzalandığında gayrimenkulün gerçek sahibinin bahsi geçen kişi olduğu resmi kayıtlara geçmiş olur. Sonrasında tapu sahibine iletilir.

Gayrimenkul ile Vatandaşlık Şartları

Geniş çapta yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, kendi ülkelerinin dışındaki pazarlarda yer edinmek isterler. Başka bir ülkenin piyasası içinde yer edinmenin en güvenli yollarından biri gayrimenkul sahibi olmaktır. Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık veren ülkeler de olduğundan gayrimenkul sahibi olurken vatandaşlık avantajlarından da faydalanabilirsiniz. 

Ülkeler, gayrimenkul yoluyla vatandaşlık verirken kendi mevzuatıyla ilintili olarak bazı kurallara uyulmasına ve bazı belgelerin tamamlanmasını talep edebilir. Bu kurallar bazı ülkelerde bir müddet yaşamayı içerirken bazıları da mülkün 3 ila 5 yıl boyunca satın alan kişinin üzerinde kalmasını isteyebilir. 

Ülke içerisinde ticari olarak aktif olmanızı talep edebilir ya da ülkenin dil ve kültürüne dair bilgili olmanızı bekleyebilirler.

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık aldıktan sonra yerleşme amacı güdüyorsanız öncesinde bir danışman ya da avukatla çalışmanız istenmeyen durumlar yaşamanızın önüne geçebilir. 

Vatandaşlık İçin Gerekli Belgeler

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık için gerekli belgeler, ülkelerin vatandaşlık işlemlerini yürüten kurumlar tarafından belirlenir. Genellikle talep edilen belgeler benzerlik gösterir. Standart olarak istenen belgeler aşağıdaki gibi:

 • Vatandaşlık başvuru formu,
 • Pasaport ya da nüfus cüzdanı,
 • Vize ya da geçerli oturma izni,
 • 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf,
 • Eğer ülkenin dilini bilmiyorsanız dil testi sonuç belgesi,
 • Gelir belgesi, vergi beyannamesi gibi ekonomik ve sosyal durumunuzu ifade eden belgeler,
 • Noterden onaylı beyanname formu,
 • Adli sicil kaydı,
 • Medeni hâli gösterir belge.

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık alınırken bazı ülkelerin sağlık raporu, eğitim belgesi ya da çalışma durumunu gösterir belge gibi çeşitli belge talepleri de olabilir.

Bazı ülkeler başvuru işlemi için ücret talep edebilir. Bu ücretler, genellikle vatandaşlık işlemlerinde kullanılacak belgelerin hazırlanması için kullanılır.

Mülakat Aşaması

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık edinmek isteyen kişi yazılı aşamaların yanı sıra sözlü aşamalar da geçirebilir. Ülkenin vatandaşlık işlemlerini yürüten kurumlar talep ettikleri takdirde ülkenin vatandaşı olmak isteyen kişiyi mülakata tabi tutabilir. 

Bu aşama esnasında vatandaşlık talep eden kişiye ülkenin kültürü, tarihi, sosyal yapısı hakkında sorular sorulur. Kişinin ülke yasalarını ve özellikle gayrimenkul alanındaki yönetmeliklerini bilip bilmediğini anlamak için sorular yöneltilir.

Gerekli görüldüğü durumlarda ülkenin diline hâkimiyeti de ölçülür. Mülakat aşaması çoğunlukla yüz yüze yapılır. Yüz yüze mülakat yapılması mümkün olmayan anlarda internet üzerinden görüşme sağlanabilir. Çevrim içi görüşmelerde de aynı noktalara özen gösterilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yatırım Yapmak

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık veren ülkelerden biri olan KKTC'ye yatırım yapmak, hem Türkiye’deki hem de dünyadaki pek çok ülke için ilgi çekici bir yatırım seçeneği olabilir. Turizm sektörünün istikrarlı yükselişi ve son yıllarda zirveye oynayan bir noktada olması sebebiyle yatırıcıların ilgisini çekebilir. Bu durumun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs yatırıcımlar için pek çok avantaj da sağlar.

Kuzey Kıbrıs'ta konut alımı gerçekleştirirken ilk olarak tapu işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemler, yabancı yatırımcılar için oldukça basit düzenlenir. Bir avukat yardımıyla kolayca gerçekleştirilebilir. Ayrıca, yatırım yapılması için gerekli olan finansman desteği de birçok banka tarafından sağlanır.

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar bulunur. İlk olarak gayrimenkul satın almak istediğiniz bölgenin turizm potansiyelini değerlendirmeli ve gelecek süreçlerdeki değer artışı hakkında bilgi edinmelisiniz. 

Gayrimenkul yatırımı riskten kaçınma üzerine gerçekleştirilmelidir. Yatırım yaparken paranızı kaybetmeme üzerine planlar yapmalı ve uzun vadeli yatırımlar tasarlamalısınız. Son olarak, Kıbrıs’ta yatırım yaparken mevzuat ve yerel yasalar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Riskleri minimuma indirmek için KKTC'ye yatırım yaparken bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız tavsiye edilir. Gayrimenkul danışmanı size Kuzey Kıbrıs’taki gayrimenkul piyasasının güncel durumu hakkında bilgi verir ve sizin için en uygun yatırımı bulmanızı sağlar. Sizin beklentilerinizi karşılayacak ve bütçenizi yormayacak yatırımlar için sitemiz üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz

Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırım yapmak, gelecekteki para ihtiyacı için bugünden para ayırmak olarak ifade edilebilir. Yatırım yapmanın ilk kuralı bir yatırım stratejisine sahip olmaktır. Bu strateji, yatırım yapmak istediğiniz alanları, alabileceğiniz risk miktarını, yatırımdan beklendiğiniz kazanç miktarını içeren, uzun vadeli bir planı içermelidir.

Stratejinizi belirledikten sonra yatırım yapmak istediğiniz alanları araştırmalısınız. Yatırım araçlarının performanslarını birbiri ile karşılaştırmalı, hangi seçeneklerin sizin adınıza daha fazla risk taşıdığını ve hangilerinin size daha uygun olduğu konusunda bilgi edinmelisiniz.

Yatırımı kurum ve banka araçları üzerinden yapabildiğiniz gibi gayrimenkul üzerinden de yapabilirsiniz. Banka üzerinden gerçekleştirdiğiniz yatırımlarda sıkı bir takipçi olmak ve piyasanın sistemini anlamak oldukça önemlidir.

Gayrimenkul yoluyla yatırım yaparken amaç uzun vadede kazançlı çıkmak olmalıdır. Bu kazanç her zaman maddi yönleriyle kendini göstermeyebilir. Örneğin; bazı ülkeler gayrimenkul yoluyla vatandaşlık verir. Bu da size ülkenin vatandaşlarına sunduğu haklardan yararlanma imkânı sağlar. 

Maddi yönden de kazançlı çıkmak için gayrimenkul detaylı değerlendirmeler sonucu seçilmelidir. Yatırım yapmak istediğiniz ülkeye yabancıysanız danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilir.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/satilik-ev-ilanlarini-incelerken-dikkat-edilmesi-gerekenler linkinden ulaşabilirsiniz.