Kuzey Kıbrıs'ta Gayrimenkul Almak

Exen Invest - Yazar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem coğrafi konumu hem de iklimi açısından son yılların gözde ülkelerindendir. Kuzey Kıbrıs yatırım yapılabilir ilk 5 sahil ülkesinden birisidir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs'ta gayrimenkul satın almak için İngiltere, Doğu Avrupa, Batı Avrupa, İskandinavya ve Orta Doğu'dan alıcılar tarafından oldukça talep vardır. 

Siz de burada yatırım yapmayı düşünüyorsanız Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul almaya dair birçok detayı açıkladığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuzey Kıbrıs'a taşınan çoğu insan, nereden başlayacağını, yasal tekniklerle nasıl başa çıkacağını, yabancı makamlarla nasıl bir yol yürüteceğini ve tuzaklardan nasıl kaçınacağını bilmemektedir. Her ne kadar Kuzey Kıbrıs'ta hem ev kiralamak hem de satın almak kolay, hesaplı ve genellikle sorunsuz olsa da bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul almaya karar verdiğinizde süreç şu şekilde işlemektedir: 

  • Standart “rezervasyon depozitosu” mülkü piyasadan kaldırır ve 1.000–5.000 Sterlin arasındadır. Bunun başlangıçta mülk sahibine değil, yasal danışmanınıza ödenmesi önerilir.
  • Sözleşmeler, hukuk danışmanınız tarafından hazırlanıp sizin tarafınızdan onaylandıktan sonra 1 hafta gibi kısa bir süre içinde imzalanabilir. Ancak standart süre, rezervasyondan 2-4 hafta sonradır. Kuzey Kıbrıs'ta sahiplenme süreci, İngiltere gibi bir ülkeye göre çok daha hızlı olabilir fakat banka ipotekli mülkler bu süreden daha uzun sürebilir.
  • Mülkünüz yeni bir yapı ise satış sözleşmesi, arsa numarası, arsa büyüklüğü, fiyat, ödeme planı, tamamlanma tarihi gibi tüm önemli şartlar, geç tamamlama için ceza maddeleri ile kapsanacaktır. Satıcının inşaat işlerini bunlara uygun olarak yürütmekle yükümlü olduğu için tüm kat planları ve şartnameler sözleşmeye eklenecektir.

Emlak Vergileri

Kuzey Kıbrıs’ta satış fiyatının yanı sıra genellikle toplam %8,5'lik ödenmesi gereken üç ana vergi vardır. Bunlar:

  1. %0.5 oranındaki damga vergisi ve kanalizasyon katkı payı 
  2. Tapu, sahibinin adına değilse ve KDV zaten ödenmemişse devlete %5 KDV ödenir. Eğer tapu, satıcının adına değilse, KDV ödenmiş olsa bile tekrar ödemeniz gerekeceğini unutmayın.
  3. Satın Alma İzni alındıktan ve tapu kullanılabilir hâle geldikten sonra ödenmesi gereken tapu ücretinin %3'lük (ilk satın alma) devridir. Daha önce Kuzey Kıbrıs'ta kendi adınıza tapu aldıysanız maliyeti %6'dır.

Tapu Türü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde politik sebeplerden dolayı 3 farklı tapu türü bulunmaktadır. 

  • Türk Koçanı
  • Eşdeğer Koçan
  • Tahsis Koçan

olmak üzere 3 çeşit tapu bulunmaktadır. 

Satın Alınan Projelerin Durumu

Gayrimenkul alırken akıllara, “Bitmeyen, yani temelden satılan projelerden gayrimenkul almak tehlikeli midir?” sorusu gelebilir. Fakat Exen Invest, bölgenin en güvenilen ve geçmişinde birçok projeye imza atmış olan şirketler ile çalışmaktadır. Bu firmaların tümü, banka kredisi ile değil, kendi öz sermayeleri ile hareket etmektedir. Özellikle de mülk ve emlak yönetimi konusunda çok başarılılardır. 

Ayrıca Exen Invest, teslimatı tamamlanmamış olan projelerden mülk alımı yapan kişilerin sözleşmelerini “Tapuya Şerh (Pullama)” ettirmektedir ve bu işlem, Exen Invest’ in avukatları aracılığıyla ve noter eşliğinde yapılmaktadır. Bu işlem sayesinde yapılan sözleşme, bir nevi tapu hâline gelmiş sayılmaktadır. Böylece KKTC hükümeti nezdinde edindiğiniz mülkün öncelikli alıcısı konumuna gelirsiniz.

Kuzey Kıbrıs'ta Ev Almak için 5 Neden?

Bir konut, yaşanan yer olmasının yanı sıra yatırım açısından da önemlidir. Örneğin, herhangi bir mülke yapacağınız yatırımın değeri yıllara göre artabilir. Böylece satın aldığınız gayrimenkulün getirisi katlanarak bir servet oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; coğrafi konumu, iklimi, yaşam standartları ve gelişmiş ekonomisi gibi sebeplerden dolayı son yıllarda dikkat çeken ülkelerdendir. Bunlardan dolayı Kuzey Kıbrıs, burada gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilere birçok avantaj sağlamaktadır. İşte bunlardan bazıları!

Kuzey Kıbrıs, Fiyat Konusunda Avantajlıdır

Pek çok uzman, özellikle de riskten kaçınan kişiler için, bir ev satın almanın genellikle güvenli bir yatırım olduğunun altını çizmektedir. Konut, ev, ofis ve arsa bazındaki gayrimenkullerin Kıbrıs'ta yıllık olarak artışı Sterlin bazındadır ve yüzde 15 civarındadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’taki emlak piyasası, Türk Lirası'nın yanı sıra Sterlini de kabul etmektedir ve fiyatlar, Rum kesimine nazaran 4 kat daha azdır. 

Kuzey Kıbrıs'ta turist ve öğrenci sayısının artması, her geçen gün konut ihtiyacını artırmaktadır. Türkiye’de konut geri dönüş süresi 25 - 30 yıl ortalamasında iken Kıbrıs’ta bu oran, 9 ile 12 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Bu sayede Kıbrıs'ta yıllık peşin ve/veya kısa süreli kiralama imkânları ile senelik bazda çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Güvenlik ve Düşük Suç Oranı

Kuzey Kıbrıs, Dünyanın En Güvenli Ülkeleri araştırmasında analiz edilen 106 ülke arasından 5. sırada yer almıştır. Bu sebeple dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca burası, yaşamak, seyahat etmek ve eğitim görmek için de oldukça güvenli, rahat ve gelişmiştir. Tüm bu pozitif etkenler, gayrimenkul yatırımları yapmak isteyenler için de cazip hâle gelmekte ve kâr oranlarını artırmaktadır.

Yüksek Kira Getirisi

Kıbrıs'ta ev almayı mantıklı kılan diğer ve en önemli unsur ise bütçe meselesidir. Avrupa ülkelerine kıyasla KKTC'de ev almak, daha az bütçe gerektirmektedir. 

Ayrıca Kuzey Kıbrıs'ta konut mülkiyeti her yıl daha pahalı bir hâle gelmektedir. Kiralık tatil evleri sağlayan bir ev sahibi, yılda %10 getiri elde edebilir. En popülerleri ise 1 veya 2 yatak odalı stüdyolar ve dairelerdir. Etkin yönetim durumunda, bu tür mülkün sahibi yılda %15'e kadar kazanç sağlamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sahibi olmak, maksimum kâr vadeden cazip bir fırsattır.

Uluslararası Üniversite ve Aktif Öğrenci Sayısı

Kuzey Kıbrıs, eğitim alanında gelişmiş üniversiteleri ve öğrenci sayısı ile eğitim sektörünün çok önemli yer tuttuğu bir ülkedir. Avrupa standartlarına uygun eğitim veren üniversiteleri, bölgenin suç oranlarının en düşük olduğu ülkeler arasında yer alması ve huzurlu ve konforlu bir yaşamın başlangıcı olması gibi etkenler, Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul almak isteyenlerin göz önünde bulundurduğu sebeplerin başında gelmektedir.

Bugün KKTC'de aktif öğrenci sayısı 100.000'i aşmış durumdadır ve bu sayı, her yıl %12 ile %15 civarında yükselmektedir. Bu da hem gayrimenkul hem de yatırım alanlarında ciddi fırsatlar yaratarak ülke ekonomisini büyütmekte ve cazip yatırım alanları sağlamaktadır.

Kıbrıs'ın Plajları, AB'deki En İyi Su Kalitesine Sahiptir

Akdeniz iklimi kuşağında yer alan Kuzey Kıbrıs, her günü tatil havasında geçirme fırsatının yanı sıra kültürel ve tarihî miraslarıyla da emlak piyasasını cazip kılarak etkilemektedir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs, doğal ve tarihî güzelliklerinin yanı sıra AB’deki en iyi su kalitesine sahip olan plajlarıyla da hem turistlerin hem hem de yatırımcıların dikkatimi çekmektedir.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı (AÇA) tarafından 08 Haziran 2020'de yayımlanan rapora göre Kıbrıs, %99,1 ile Avrupa Birliği'nde mükemmel su kalitesine sahip en yüksek banyo alanlarına sahiptir. Yine bu rapora göre beş ülkede yüzme alanlarının %95 veya daha fazlasının mükemmel su kalitesine sahip olduğu bulundu ve Kıbrıs, tüm alanların %99,1'i ile bu ülkeler arasında birinci sırada yer aldı.

Siz de birbirinden cazip fırsatlara sahip olan Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak istiyorsanız yurt içi ve yurt dışında gayrimenkul hizmetleri alanında uzmanlaşan Exen Invest ile iletişime geçebilir, yatırım ve değer artışı yüksek gayrimenkullere kolayca sahip olabilirsiniz.