Kira Garantili Yatırım Nedir?

Exen Invest - Yazar

Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de birçok kişi gayrimenkulü hızlı bir şekilde ideal bir sermaye yatırımı olarak düşünür. Fiyat gelişimine bir bakış, onları haklı çıkarıyor gibi görünüyor. Sadece Türkiye'de değil yine dünya üzerinde yapılan araştırmalarda görüldüğü gibi konut ve gayrimenkul fiyatlarındaki artış iki katına yaklaşmış durumda.

Kira Garantili Mülkiyet Nedir?

Kira garantili yatırım kavramını değerlendirmeden önce kira garantili mülkiyet (gayrimenkul) kavramını değerlendirmekte fayda var. Kira garantili mülkiyet ya da gayrimenkul ister yurtiçi ister yurtdışı yatırım amaçlı satın alınan gayrimenkulün kiracısı ile mal sahibi arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasını sağlayarak, gayrimenkul sahibi için kira tahsilatı açısından doğabilecek tüm riskleri ortadan kaldıran sistem şeklinde tanımlanabilir. Gayrimenkul ya da mülk yatırımlarına ilişkin kira garantisi, malın değerinden bağımsız yatırımınızın ilk anından itibaren kazanç hanesine yazan gelir olarak da ifade edilebilir.

Bir gayrimenkul yatırımında, gayrimenkulü yatırımcı kullanmak istemiyorsa öncelikle bir yatırım olarak kullanılır. Örneğin, kiralamak için bir daire satın alır. Bu mülke orta ve uzun vadede sermayenizi yatırırsınız. Bu söz gelimi yatırımın kira garantili bir yatırım olabilmesi için görece olarak rağbet gören bir yapı olmalıdır.

Şartların haiz olduğu kabul edilir ve kira garantili ise yatırımızın ilk andan itibaren kazandırmaya başlar. Tabi anlaşmanın değerli olup olmadığı da öncelikle mülkün alım ve satım fiyatına bağlıdır. Ayrıca bir gayrimenkul satın almadan önce size gayrimenkulün getirisinin hesaplanması da önemli bir noktadır.

Kira garantili kavramını sistem ya da bir anlaşma olarak ele alırsak mülk sahibi ile kiracı profilinin buluşması, düzenli takip ve doğru yönetim sistemi doğrultusunda karşılaşılabilecek maddi ve manevi sorunların da en aza indirilmesi noktasında avantajından bahsetmek mümkündür. Kira garantili yatırımın birden fazla tanımı vardır, ancak bu makalede kelimeleri ayrıştırmak niyetinde değiliz. Bizim için kira garantili yatırım, metinden anladığımız ile sınırlıdır.

Kira garantili yatırım fikrinin yeni ve orjinal bir fikir olmadığını da belirtmek gerek, uluslararası araştırmalarda Amerika'nın Büyük Buhran'a kadar resmi olarak kira garantisi vermeye başladığını bize gösteriyor. Çıkarılan bir yasa, bir ev sahibine kiracıdan ödenmesi gereken kiranın en azından çoğunluğunu garanti eden federal bir program oluşturmuştur.

Garantili kiranın bir alt kümesi, kira garanti planı olarak adlandırılan şeydir diğer bir ifadeyle bir gayrimenkul sahibinin yeni ev sahibine kirasını garanti ettiği bir mülk yönetimi sözleşmesidir.

Kira Garantisi Nasıl İşler?

Bir gayrimenkul yatırımcısı olarak, 'kira garantisi' teklifiyle karşılaşmış veya karşılaşmamış olabilirsiniz. Gayrimenkul yatırımları söz konusu olduğunda, kira garantisi şeklinde bir güvenlik ağına sahip olma seçeneği hiç de kolay değil gibi görünüyor. Peki, kira garantileri nasıl çalışır ve gerçek olacak kadar iyi midir? Kira garantili yatırımlarda kağıt üzerindeki metnin altındaki noktalı çizgiyi imzalamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında sormanız gereken birkaç önemli soruyu yanıtlamaya yöneliktir.

Unutulmamalıdır ki gayrimenkul yatırımınızda kira garantisine sahip olmanın getirdiği bazı avantajlar vardır. Gelir İstikrarı bunun başında gelir. Kira garantisi olan alıcılar için, satın alma anlaşmasının bir parçası olarak sabit bir aylık gelir elde etmeye devam edebildikleri daha cazip bir yatırım şeklidir. Gayrimenkul satışlarında kira garantisi, ya da kira garantili yatırım sözü verilirse yatırımcılara diğer ülke ve şehirlere kendi yerel bölgelerinin ötesinde mülke yatırım yapmayı düşünme özgürlüğü ve huzuru verebilir.

Kendi ülkelerinde veya ülkelerinde mülke yatırım yapamayacakları en iyi yatırım getirisini arayan yatırımcılar için mükemmeldir. Günümüzde gayrimenkul barınma ihtiyacı olmaktan çıkarak önemli bir yatırım aracı haline gelmiştir.

Exen Invest ve Gayrimenkul Yatırımı

Exen Invest olarak yatırımcılar için gayrimenkul ve gayrimenkul yatırımcılığının uzmanlık isteyen bir parametreye dönüştüğü bilincindeyiz. Kira garantili yatırımlarınız için bu parametrelerin doğruluğuna erişebilmek için iyi bir analiz ve gözlem tecrübesi gerekmektedir. Exen Invest’in bilgi ve deneyimini aktarmakla birlikte, bizler ile çalışarak nasıl bir kazanç elde edebileceğinizi merak ediyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

EXEN Invest olarak yurtdışı ya da yurtiçi yatırımlarında yapmış olduğumuz iş ortaklıkları sayesinde en iyi çözüm önerilerini sizler ile paylaşmaktayız. Bu paralelde ülkemizde 25 yıllık geri dönüş süresine sahip olan “Konut Yatırımı” anlaşmalı olduğumuz projelerde 10 yıllık bir geri dönüş süresine inmektedir. Bu projeler size hem yatırım avantajı hem de tatil olanağı sağlamaktadır.

Yurt içi ve özellikle yurt dışı gayrimenkul hizmetleri alanında uzmanlaşan Exen Invest; Yatırım ve değer artışı yüksek, geri dönüş süresi 15 yıl ve altı, değer artışı yüksek gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti vermektedir. Özellikle son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, yatırımcı kimliği ile de edinmiş olduğu tecrübeleri, döviz kira getirisi ve döviz değer artışı beklentisi olan yatırımcılar ile paylaşmaktadır.

Şirket, müşteri beklentilerini analiz ettikten sonra, yatırımcı beklentisine uygun mülk seçimi ve sonrasında bu mülkün yönetimine kadar, yatırım sürecinin tüm aşamalarında hizmet sunmayı kendisine ilke edinmiştir. Deneyimli ve tecrübeli ekibi ile, şimdiye kadar birçok yatırımcıya doğru yatırımlar yaptırarak, kazanç sağlayan Exen Invest; dijital marketing, çağrı merkezi, hukuk departmanı, satış sonrası departmanlar, misafir karşılama hizmetleri ile alanında en etkin organizasyonlardan birisidir.