Kuzey Kıbrıs'ta Yaşamak İçin Nedenler

Exen Invest - Yazar

Kıbrıs, yılın 300 günü güneşli ve sıcak bir havaya sahip oluşuyla tatil severlerin ve soğuktan haz etmeyenlerin favori ülkeleri arasına ilk sıralardan girebilir. Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenler arasında ülkenin iklimi, yemekleri, plajları, sağlık imkanları, konforlu ve güvenli yaşamı gibi pek çok güzelliği sayılabilir. 

Pasaportunuz olmasa dahi kimliğiniz ile giriş yapabileceğiniz KKTC’yi kolayca ziyaret edebilir, gezebilirsiniz. Keyifli tatilcilerin gözdesi Kıbrıs, yaşamak için de uygun ve rahat koşullara sahiptir. Tatil için giden pek çok kimse, sonraları yaşamak için de Kıbrıs’ı tercih eder.

Benzersiz İklim

İklim şartlarının güzelliğiyle öne çıkan Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hakimdir. Aynı zamanda bulunduğu alanın en güzel adalarındandır. Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenlerden biri Kıbrıs’ta yılın çok büyük bir bölümünde güneşli havalar görülmesidir. Yaz tatilini istediğiniz gibi uzatabileceğiniz ülkede yaşamayı tercih ederseniz yaşantınız bir tatile dönebilir. 

Pek çok kişinin fazla haz etmediği kış mevsimi ise daha yaşanılabilir ölçüde ılık ve yağışlı geçer. Soğuk havalarda kolayca depresyona giren, sıcak havalarda neşesini bulan kişilerin Kıbrıs’ı sevme ihtimali yüksektir.

Dil Avantajı

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenlerden biri de sağladığı dil kolaylığıdır. Farklı bir ülkeye taşınırken çoğunlukla yabancı dil şartı aranır. Bu durum pek çok ülke için katı bir kuraldır. Ancak KKTC’de böyle bir şart yoktur. Kıbrıs’ın yerel halkı Türkçe konuştuğundan yabancılık çekmeden ülkeye rahatça adapte olabilirsiniz. 

Yabancı dil öğrenmek sizin tercih edeceğiniz bir yeti kazanımı olabilir. Kıbrıs’a yerleşmeyi planlıyorsanız Türkçe konuşarak yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

Kolay Oturum İzni Alma ve Ev Sahibi Olma

Avrupa’da pek çok ülke oturum izni için uzun süreçlerden oluşan aşamaları tamamlamanızı talep eder. Kıbrıs, oturum izni alırken uğraştıran yapıda bir ülke değildir ve beklediğinizden çok daha kısa sürede oturum izni alabilirsiniz.

Türkiye’den alışık olduğunuz birtakım işlemleri takip ederek de rahatlıkla ev sahibi olabilirsiniz. Konforlu ve keyifli bir ülke olan Kıbrıs’ta ev sahibi olmak için sitemiz üzerinden danışmanlık alabilir, taşınma işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. 

Güvenlik Seviyesi

Güvende hissetmek insanın en temel ihtiyaçlarından biridir ancak dünyada pek çok ülkede, birçok farklı sebebe bağlı olarak güvenlik ihtiyacı rahatça karşılanamayabilir. Kıbrıs’ta insanların güvende olmasına özen gösterilir. 

Emsal pek çok ülkeye nazaran hem tatil yapmak hem de yaşamak için oldukça güvenlidir. Suçluluk oranı minimum seviyede olan Kıbrıs, dünyanın en güvenli yerleri arasında belirgin bir yerdedir. Sakin ve huzurlu bir ortamda çocuk yetiştirmek istiyorsanız yaşamak için Kıbrıs’ı tercih edebilirsiniz.

Kariyer İmkânları

Dünyanın pek çok yerinde iş bulmak meşakkatli bir meseledir. Ancak Kıbrıs bu genellemenin dışında kalan yerlerdendir. 

Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenler arasında iş bulma kolaylığı önemli bir noktadadır. Birçok insan kariyer olanakları için Kıbrıs’a taşınır. Meslek sahibi olmak da zorlu bir süreci kapsamaz. Bu sebeple yeni başlangıçlar için de tercih sebebi olabilir. Türkiye’deki üniversitelerden aldığınız diploma Kıbrıs’ta geçerlidir. Bu sayede mezun olduğunuz alanda, istediğiniz mesleği yapma imkânı elde edebilirsiniz. Kariyer basamaklarını Kıbrıs’ın huzurlu havasında çıkabilirsiniz.

Ulaşım Kolaylığı

Kıbrıs, Türkiye’ye oldukça yakın bir noktadadır. Kıbrıs’tan yola çıkarak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere iki saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Hem yaşadığınız ülkeyi değiştirmek istiyor hem de sevdiklerinizden çok fazla uzak kalmak istemiyorsanız Kıbrıs sizin için ideal bir seçim olabilir. Böylece hem konforlu bir yaşantı sürebilir hem de sevdiklerinizle sık sık görüşebilirsiniz.

Kıbrıs’ın içinde de hareket etmek ve bir noktaya ulaşmak oldukça kolaydır. Avrupa standartlarında dizayn edilen yolları sayesinde güvenle ve zahmetsiz bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Şahane Plajları

Kıbrıs’ta herhangi bir sahile ulaşmak birkaç dakikanızı alır. Hem temiz hem de kolay ulaşılabilir plajlarla tüm yaşantınızı tatil gibi geçirebilirsiniz. Keyifli olmasının yanı sıra düzenli yüzmek sağlığınıza da çok faydalıdır.

Sağlık İmkânları

Birçok kişi için yaşayacağı ya da taşınacağı ülkenin sağlık imkanları oldukça önemli bir kriterdir. Ayrıca, bir ülkenin sağlık imkânları, gelişmişlik düzeyiyle alakalı dikkate değer bir veri oluşturur. Özellikle pandemi sürecinde gösterdiği özverili tavır ve hastalığın yayılma oranının düşük olmasıyla ön plana çıkar. 

Salgının başlamasıyla birlikte bakanlık doğru bir strateji izleyerek hastalığın yayılmasının önüne geçmiştir. Ayrıca, sadece pandemi süreci özelinde değil herhangi bir sağlık probleminde de tüm halkının ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde tıbbi altyapı ve ilaç stoğu mevcuttur. Sağlık imkânlarının gelişmiş olması özellikle yaşam kalitesini yükseltmek isteyenlerin ilgisini çeker.

Eğlence Yaşamı

Eğlence sektörünün fazla gelişmiş olması Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenlerinizden biri olabilir. Özellikle uzun saatler eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek istiyorsanız ülkenin her noktasında beklentinizi karşılayacak bir ortam bulabilirsiniz. Kıbrıs’ın özellikle bazı şehirleri eğlence kültürü ile ünlüdür. Sıcak iklimin de katkısıyla eğlence ortamlarının dinamiği hiç düşmeden devam eder.

Tarihi Dokusu ve Değerleri

Bulunduğu coğrafyanın da katkılarıyla Kıbrıs, tarihin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülkelerdendir. Bu durum köklü uygarlıklarının Kıbrıs’a pek çok tarihi doku ve miras bırakmasına sebep olmuştur. Yaşayan bir tarihi değere sahip olan Kıbrıs, tarihle iç içe bir yaşam olanağı sunar. 

Özellikle kültürel gezi yapmak isteyenlerin tercih edebileceği pek çok noktası bulunan ülkede birçok önemli yapı mevcuttur. Kuzey Kıbrıs'ta yaşamak için nedenlerden biri de aşağıdaki yapılardır:

  • Girne Kalesi,
  • St. Hilarion Kalesi
  • Selimiye Camii
  • Batık Gemi Müzesi 
  • Salamis Antik Kenti
  • Bellabais Manastırı
  • St. Barnabas Arkeoloji ve İkon Müzesi

Otantik Evleri ve Emlak Dünyası

Kıbrıs sahip olduğu tarihi dokuyu, mimarinin gücü ve estetiğin dokunuşuyla birleştirerek ortaya çarpıcı yapılar çıkarır. Bu yanıyla yalnızca Kıbrıs’ta yaşamak isteyenlerin değil, aynı zamanda yurt dışında yatırım yapmak isteyenlerin de ilgisini çeker. Hem yaşamak hem de yatırım yapmak için Kıbrıs’ın otantik yapıdaki evlerini inceleyebilirsiniz. Pek çok farklı tarz ve büyüklükteki yapılardan beğeni ve bütçenize uygun olan evi seçerek yatırım yapabilirsiniz. Danışmanlık için sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Yaşam

Sıcakkanlı insanları, çoğunluğu genç nüfusu, sahilleri ve eğlence sektörüyle iyi anlaşmasına bağlı olarak Kıbrıs, tatil yapmak ya da yaşamak isteyenlere oldukça sosyal bir ortam sunar. Birçok farklı sosyal aktiviteye imkan veren alanları sayesinde kolayca yeni insanlarla tanışabilirsiniz. 

Avrupa standartlarında şehir yapısıyla vakit geçirmesi keyifli pek çok alanı bulunan Kıbrıs’ı dünyanın dört bir yanından öğrenciler tercih eder. Üniversite yaşantısına temiz, düzenli ve eğlenceli bir ortamda başlamak; sağlık ve iklim imkânlarından faydalanırken plajlarda keyifli vakit geçirmek için okul yaşantınıza Kıbrıs’ta başlayabilirsiniz.