Müstakil Ev Nedir? Kıbrıs’ta Müstakil Ev Almak

Exen Invest - Yazar

Müstakil bir ev bazen tek aile evi olarak anılır, Kıbrıs'ta en çok tercih edilen evlerin başında gelir. Müstakil kelime olarak da kullanış yönünden başka bir yapı ile bağlantısı olmayan yahut kullanış yönünden belli kişi veya kişiler için ayrılmış olan yapı, mal ya da bir şey anlamına gelmektidir.

Müstakil ev kavramı da başındaki sıfatın tanımından da anlaşılacağı gibi herhangi konut yapı vs paylaşılan duvarı alanı olmayan, her tarafında açık alan olan ne üstünde ne de altında konut olmayan, bir temele kalıcı olarak sabitlenmiş bir mobil ev de tek müstakil ev olarak sınıflandırılır. Bunun yanı sıra müstakil evlerde ek olarak bir ön bahçe ve arka bahçe de bulunabilir. Bu nedenle ek alan arayan aileler için harikadır.

Müstakil Ev Neden Tercih Sebebidir?

Müstakil ev tercihi için birden çok sebep vardır. Konfor, huzur, güvenlik, stil ve ekonomik sebepler ilk akla gelenlerdir. Müstakil evler mahremiyeti, geniş hareket alanını ve bağımsızlığı vadeder. Bu özellikleriyle konfor, husur ve konfor sağlayan müstakil ev, site, birleşik konutlar, apartman dairelerinden pahalıya mal olup, değerlerini daha hızlı arttırabilirler. Diğer yandan müstakil evler, depolama alanları geniş, yenileme ve genişletme için elverişlidirler.

Müstakil bir evin tüm masraflarını sahibi üstlenir, enerji paylaşımı söz konusu değildir. Bakımı daha zor olabilir, genel anlamda ekonomik giderleri daha fazla olabilir. Tüm bunların yanı sıra müstakil ev için vergilendirmede daha yüksek ücretler karşınıza çıkabilir.

Müstakil Ev Çeşitleri

Tek müstakil ev, yarı müstakil ev, sıra ev, dubleks daire... Tek müstakil ev yukarıda da tanımını yaptığımız bağımsız olan ev çeşitlerine verilen addır. Yarı müstakil ev ise yan yana ya da arkalı önlü birbirine bağlı, ancak başka bir konut veya yapıya bağlı olmayan (kendi garajı veya kulübesi hariç) iki konuttan biri anlamındadır.

Sıra evler ise yine alt ve üstünde konut olmayan ancak 4 - 5 yanını birleşmesiyle oluşmuş konutlardan biridir. Ayrıca ayrık villalar, dubleksler, ayrık bungalovlar da müstakil ev olarak bilinmektedirler.

Müstakil Ev Fiyatları

Müstakil ev fiyatları, birçok konutun değerini belirleyen unsurlardan bağımsız değildir. Hatta müstakil bir evin fiyatını, çok daireli projeye ait bir dairenin değerini etkileyen daha çok faktörden bahsedilebilir. Kıbrıs genelinde müstakil ev arayışları oldukça fazladır. Müstakil ev fiyatlarında talep önemli bir etkendir. Peki Kıbrıs'ta Müstakil eve fiyatları ne kadar?

Dünyanın her noktasında olduğu gibi Kıbrıs'ta da bir evin fiyatında ilk olarak metrekare büyüklüğü etkilidir. Metrekare fiyatını ise lokasyon ve çevresi belirlemektedir. Kıbrıs’ın en kârlı yatırımları arasında gösterilen müstakil ev fiyatlarında dikkat etmeniz gereken, evin büyüklüğü, kullanım alanı, oda sayısı bahçesi garajı olup olmadığıdır.

Evin Lokasyonu

Müstakil evin konumu da fiyat üzerinde oldukça belirleyici bir unsurdur. Evin lokasyonunu ulaşım ağını, bölgenin sosyokülterel yapısını titizlikle incelemenizde fayda vardır. Bu husus aynı zamanda müstakil ev yatırımınızda karlılığı belirleyecek en önemli detaydır. Kıbrıs'ta müstakil ev yatırımı düşünüyorsanız, Exen Invest Kıbrıs Gayrimenkul Yatırımı Danışmanlığı, yurtdışı yatırımlarında yapmış oldukları iş ortaklıkları sayesinde en iyi çözüm önerilerini sizler ile ile paylaşmaktadır.

Yurtiçi ve özellikle yurtdışı gayrimenkul hizmetleri alanında uzmanlaşan Exen Invest; Yatırım ve değer artışı yüksek, geri dönüş süresi 15 yıl ve altı, değer artışı yüksek gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti vermektedir. Özellikle son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, yatırımcı kimliği ile de edinmiş olduğu tecrübeleri, döviz kira getirisi ve döviz değer artışı beklentisi olan yatırımcılar ile paylaşmaktadır.

Şirket, müşteri beklentilerini analiz ettikten sonra, yatırımcı beklentisine uygun mülk seçimi ve sonrasında bu mülkün yönetimine kadar, yatırım sürecinin tüm aşamalarında hizmet sunmayı kendisine ilke edinmiştir.