Neden Kıbrıs'ta Gayrimenkul Yatırımı

Exen Invest - Yazar
Kıbrıs adası 1974 barış harekatı sonrası, Rum ve Türk tarafı olarak ikiye bölünmüştür. Özellikle son 15 yılda Türk Kesimi, yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri;
  • Adanın senenin 300 güne sahip iklimi,
  • Tatil sezonun uzun olması,
  • Kısa sürede bir gayrimenkulün kendisini amorti etmesi ve yapılan yatırımların döviz üzerinden değer artışı göstermesidir.

Kıbrıs’ta Gayrimenkul Yatırımı Neden Tercih Edilir?

Dünyanın diğer coğrafyalarına göz attığımızda özellikle gayrimenkul yatırımcıları, alacağı gayrimenkullerin enflasyon karşısında değer kaybetmemesini ve kısa sürede kendi kendini ödemesini beklemektedir. Türkiye’den örnek vermek gerekirse; bir konut gayrimenkul yatırımının geri dönüş süresi ortalamada 25 yıl ve üzerindedir, ayrıca değer artışlarının da Türk lirası üzerinden olması enflasyonist dönemlerde yatırımcılara handikap oluşturmaktadır.

Son yıllarda özellikle İskele bölgesinde yapılan otel konseptine sahip olan projeler ile özellikle amortisman süreleri çok aşağıya çekilmiştir. Dünya’da farklı otel konseptinde işletilen projelere de baktığımızda; kiracı sirkülasyonun bu projelerde yoğun olması, kısa süreli kiralamaların yoğunlukta oluşu, her nerede olursa olsun bir gayrimenkülün amortismanını kısaltmaktadır. Az önce belirtmiş olduğumuz gibi, konut projesinin güneşli gün sayısı fazla olan bir coğrafyada bulunması, bölgenin turizm sezonunu da arttırmaktadır.

Ayrıca, yapılan yatırımın döviz cinsinden yapılması, özellikle de dünyanın en iyi para birimlerinden birisi olan pound üzerinden oluşu, yatırımcısına dalgalı olan ekonomik konjonktürlerde avantaj sağlamaktadır. Devre mülk yatırımları ile karıştırılmaması gereken bu yatırımlar, ister kiraya verebilir isterseniz siz kalabilirsiniz. Her halükarda dünyanın çoğu ülkesinde yapacağınız gayrimenkul yatırımına nazaran daha avantajlı olacaksınız.

Kuzey Kıbrıs’ın dünyadaki diğer ülkeler tarafından tanınmaması, Kıbrıs'ta yapılacak gayrimenkul yatırımlarının önünü kesmemektedir. Adanın her 2 tarafının birleşmesi için yapılan görüşmeler, özellikle Kapalı Maraş bölgesinin kısmi olarak açılması ve en önemlisi uluslararası mülkiyet hakkı, Kıbrıs'ta yapılacak gayrimenkul yatırımlarının çok daha fazla değer artışı yapabileceğini göstermektedir.

Şu an Euro bölgesinde bulunan bir gayrimenkul, Türk tarafında bulunan bir gayrimenkule oranla 4 kat daha değerlidir. Ayrıca yine doğalgaz araştırma çalışmaları bölgeyi çok önemli bir hale getirmiştir. Özellikle Rusya’ya olan enerji bağımlıklıklarını azaltmak isteyen dünya, doğu akdenizi çok önemsemektedir.