Satılık Ev İlanlarını İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Exen Invest - Yazar

Ev satın alırken dikkat edilecek önemli noktalardan ilki, ilandır. Ev ilanı, ev için ilk izlenimdir. Nitekim alıcı, evi satın almadan önce ilgili ilanı inceler. Evin, kendisinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılama ihtimali üzerine düşünür, nihayetinde evi satın alıp almayacağına karar verir. 

Önceden ev ilanlarına yalnızca emlakçıları gezerek ya da gazeteler üzerinden ulaşılabilirdi. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte satılık ev ilanlarına internet üzerinden de ulaşmak mümkün hâle geldi. Bu ulaşılabilirlik, beraberinde yanlış ya da eksik veriye sahip ilanları da getirdi. Hâl böyle olunca potansiyel alıcılar, güvenilir firma ve ilan platformlarına yöneldi.

Müşterilerin mağduriyet yaşamaması adına firmaların verdiği ilanlar, ev hakkındaki tüm detayları net ve doğru bir şekilde içermelidir. İlan ne kadar yeterli olursa olsun, satılık ev ilanı incelemek söz konusu olunca alıcının da dikkatli olması gerekir. Bu yüzden satılık ev ilanlarını incelerken mercek altına alınması gereken püf noktaları sizler için irdeledik.

İlan Fotoğraflarına Dikkat

İlan fotoğrafları, satılık evin iç veya dış görünümü hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Odaların büyüklüğü, evin tasarımı, güneş alması, evde bulunan dolaplar ve duvar renkleri gibi faktörleri öğrenebilmek için ilan fotoğraflarını dikkatli bir şekilde incelemek gerekmektedir. 

Bazı emlakçılar fotoğraflarla oynamakta ve evi olduğundan farklı göstermeye çalışmaktadır. Bu gibi yanıltıcı durumlara dikkat edilmeli ve ilan fotoğraflarının her bir ayrıntısı özenle incelenmelidir. Satılık ev ilanı incelemek için güvenilir siteler tercih edildiğinde bu durumun önüne geçmek mümkün olabilir. Ayrıca ilanı incelerken fotoğrafların net ve odanın tamamını kapsayacak şekilde olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekir. 

Sokak Görünümünü Kullanmak

Satılık ev ilanı incelemek konusunda en önemli faktörlerden biri de evin dış yapısı ve bulunduğu sokaktır. Eğer ilan fotoğraflarında binanın dış görünümü yoksa sokak görüntülerini kullanarak binanın çevresi ve dış yapısı izlenebilir. Sadece satın alacağınız evi değil, çevresindeki evleri görmeniz de oldukça önemlidir. Bu sayede diğer evlerin, satın alacağınız evle olan yakınlığı ya da bitişik olup olmadığı gibi özelliklerini de öğrenebilirsiniz. Eğer evin ara sokakta ya da merkezî bir yerde olmasını istiyorsanız sokak görünümü kullanarak evin konumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

İlan Başlığı

İlan başlığı, satılık ev ilanı incelemek için kolaylık sağlayacak anahtar kelimeleri barındırır; evle ilgili en temel bilgiler başlıkta yer alır. Bu sebeple alıcının ev hakkında genel anlamda fikir sahibi olmasına yardımcı olur. Genellikle evde bulunan oda sayısı ve evin konumu gibi bilgilerin de başlığa eklenmesi tercih edilir. 

Satılık ev ilanı incelerken abartılı cümlelerin yer aldığı ilan başlıklarından kaçınmak önemlidir. Gerçekçi ve tutarlı bilgilerin yazılmış olduğu ilan başlıkları çok daha güvenilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Ev hakkında kısa ve yeterli bilgiler veren ilan başlıkları, onlarca ilan arasında iyi bir filtre görevi görecektir.

İletişim Bilgilerini Kontrol Edin

Satılık ev ilanı incelemek konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu, iletişim bilgileridir. Bir satılık ev ilanında, satın alacağınız evin sahibinin ya da evi satan emlakçının iletişim bilgileri mutlaka bulunmalıdır. Ev hakkındaki sorularınızı sormak ve sağlıklı yanıtlar almak için iletişim numaralarının eksiksiz paylaşılması gerekir. Özellikle online ilan incelerken iletişim bilgileri çok daha önemlidir. Ayrıca satıcıya veya emlakçıya ulaşabilmeniz için ilanda iletişim numarası kadar evin ya da emlakçının adresi de bulunmalıdır.

Çevresel Ögelere Dikkat

Bir ev satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, şüphesiz ki evin bulunduğu çevredir. Satılık ev ilanlarında evin çevresi hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmesi, alıcı açısından büyük avantaj sağlar. Bu yüzden satılık ev ilanı incelemek konusunda özen göstermeniz gereken konulardan biri çevresel ögelerdir. Eğer varsa evin çevresinde bulunan okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yerlerin ilanda yer almasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda günlük ihtiyaçları karşılamak için evin yakınında bulunan market ve eczane gibi yerlere de ilanda yer verilmelidir. 

Evin Avantajlı Ögelerini Sorgulayın

Gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı tarafından verilen ev ilanlarında evin avantajlı kısımlarına da dikkat çekmek gerekir. Örneğin, yatak odasında ebeveyn banyosu istiyorsanız bunun ilanda olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. 

Ev ilanı ne kadar detaylıysa müşteri ev hakkında o kadar bilgi sahibi olur. Bu yüzden satın alacağınız evin ilanını incelerken bilgilerin yalnızca fotoğraflarla değil, ev içerisinde bulunan diğer avantajlı ögelerle de desteklenmiş olduğuna önem gösterin. Örneğin, evin ara kat olması, depreme dayanıklı malzemelerden inşa edilmesi, otopark ya da garajının olup olmaması gibi konulara ilanda yer verilip verilmediğine dikkat etmek gerekir. 

İlanlarda Dikkat Etmeniz Gereken Kelimeler

Satılık ev ilanı incelemek, satın alacağınız ev hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için oldukça gereklidir. İlanları doğru bir şekilde okumalı ve verilen her detayı dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. İlanlarda detaylı bilgilerin yer alması, müşteriyi daha doğru bir şekilde yönlendirmek açısından önem arz eder. Bu doğrultuda emlak ilanı incelerken dikkat etmeniz gereken bazı kelimeler vardır. Bu kelimelerden bazıları şunlardır:

- Konum

- Adres

- Oda sayısı

- Dairenin katı

- Binanın kaç katlı olduğu

- Binanın yılı

- İletişim bilgileri

Bu bilgilerin tamamı ev ilanında mutlaka yer almalıdır. Ayrıca evin güvenilir bir emlakçı tarafından satışa çıkarılmış olması da bilgilerin doğruluğu açısından önemlidir. Diğer yandan online emlak sitelerinde aradığınız evin özelliklerini filtreleyerek de istediğiniz sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Evde aradığınız özellikler ya da bütçe parametrelerinden herhangi biri üzerinden filtreleme yapmanız, amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

Gayrimenkul alımının dikkate değer bir konu olduğu düşünülürse ev ilanı incelemek konusunda hassas davranmalı ve her bir detay değerlendirilmelidir. 

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/kuzey-kibrista-ev-alma-sartlari linkinden ulaşabilirsiniz.