Türkiye'den Kıbrıs'a Yatırım Nasıl Yapılır?

Exen Invest - Yazar

Finansal birikimleri olan birçok kişi bu birikimleri nasıl koruyacağı ya da nasıl değerlendireceği hakkında araştırma yapıyor. Doğru yapılmış yatırımlar, finansal birikimleri değerlendirmenin en güzel yoludur. Günümüzde birikimini değerlendirmek ya da arttırmak isteyenler için farklı birçok yatırım aracı bulunuyor. Son yıllarda en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri de gayrimenkul yatırımlarıdır. 

Kıbrıs’a yatırım yapmak, son dönemde en çok araştırılan yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Gayrimenkul yatırımı yaparken mutlaka alanında uzman kişilerden destek almalısınız. Exen Invest, Kıbrıs’taki gayrimenkul yatırım analizleri ve değerlendirmeleri ile en düşük riske sahip aynı zamanda en yüksek kâr getirisi sağlayacak yatırımlar için size destek veriyor.

Son yıllarda mevcut birikimini korumak ya da değerlendirmek için gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği adreslerden biri olan Kuzey Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için büyük kolaylıklar sunuyor.

Kuzey Kıbrıs, emlak alanında yatırım yapılabilecek en iyi noktalardan biridir. Kıbrıs’ta emlak yatırımlarının küçük bütçeler ile yapılabilmesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’a yönelmesinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. 125.000 EURO değerinde bir mülk sahibi olarak, Kıbrıs’ta daimi oturma izni de alabilirsiniz. Peki, Kuzey Kıbrıs'ta ev satın alma süreci nedir? Türk Vatandaşları için ev satın alma süreci; inceleme ve onaylama dahil 30 ila 60 gün kadar sürer.

KKTC'deki En Avantajlı Yatırım Seçenekleri

Kıbrıs’a yatırım yapmak için yapılan araştırmalarda en avantajlı yatırımların gayrimenkul yatırımları olduğu görülüyor. En az riskli ve en kısa vadede kazanç sağlayan yatırımlardan biri olan gayrimenkul yatırımları içinde ev ve arsalar ilk sırada yer alıyor. Özellikle yeni projelerden ev alan yatırımcılar hem lüks bir konaklama hem de kısa vadede daha fazla kar etme fırsatı elde ediyor.

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a Yatırım Yapmanın Avantajları

KKTC yatırım seçenekleri birçok yatırımcının ilgisini çeken çok sayıda avantaja sahip. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Avantajlı gayrimenkul fiyatları; KKTC’de gayrimenkul fiyatlarının uygun olması önemli bir fırsat sunuyor. Birçok ülke ile kıyaslandığında %40 daha az para ödeyerek bir gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.
 • Kısa sürede daha fazla kazanç; Kuzey Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaptığınızda, geri ödeme süresi birçok ülkeye göre oldukça avantajlıdır. KKTC’de emlak yatırımlarında amortisman süresi 8 ila 12 yıl arasındadır.
 • Türk yatırımcılara kolay yatırım fırsatı; Kıbrıs’a yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar, KKTC’de vekalet verdikleri bir avukat aracılığı ile tüm emlak işlemlerini kısa sürede yapabilir.
 • KKTC oturma izni alma; KKTC’de 125 bin € değerinde bir gayrimenkul satın aldığınızda ilk 3 yıl yıl daimi oturum izni alabilirsiniz.
 • KKTC gayrimenkullerinde değer yükselişi; emlak ve inşaat sektörü projeleri Kıbrıs’ın marka değerini arttırmış ve gayrimenkul sektörünün büyümesine yardımcı olmuştur.
 • Yılın her dönemi kiralama imkanı; Kuzey Kıbrıs’ta kiralık ev talebi yılın neredeyse her mevsimi yüksektir. Dolayısı ile Kıbrıs’a yatırım yapmak çok daha avantajlı hale geldi.
 • Döviz ile alım satım; Kuzey Kıbrıs’ta emlak alım satımları genellikle sterlin ile yapılır. Böylece emlak yatırımı enflasyon riskine karşı korunmuş olur. Bu durum yabancı yatırımcılara büyük bir avantaj sağlar.
 • Emlak Projelerinde çeşitli indirim imkanları; Kuzey Kıbrıs emlak projeleri yeni duyurulduklarında indirimli fiyatlarla satışa sunuluyor. Proje lansman süresince indirimli fiyatlarla gayrimenkul sahibi olabilir ve kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz. Exen Invest projelerini inceleyebilir, yazlık ev satın almak için danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Adım Adım Yatırım Süreci

Kıbrıs’a yatırım yapmak bazı yatırım adımlarını takip ederek çok daha kolay ve başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Sizin İçin İdeal Olan Emlak Firmasını Seçmek

Yatırımlarınız sırasında sizi doğru şekilde yönlendirecek, bölgeyi çok iyi bir şekilde analiz edecek ve kısa vadede en fazla kar edebileceğiniz yatırım seçeneklerini sunacak bir firma ile çalışmanız en doğrusudur. Kıbrıs’da yapacağınız yatırımlarda gerek sektörel tecrübesi gerek bölge hakimiyeti ile Exen Invest size ihtiyacınız olacak yatırım süreç yönetiminde yardımcı olur.

Standartlarınızı Belirlemek

Kıbrıs’a yatırım yapmak, öncelikli olarak beklentilerinizi doğru belirlemekle mümkündür. Kendi kriterlerinize uygun bir yatırım yaparak hem zamandan tasarruf edebilirsiniz hem de bütçeniz zorlanmaz. Gayrimenkulünüzün hangi özellikleri taşıması gerektiği, hangi bölgede olması gerektiği ve bütçenizin ne olduğunu tam olarak belirlemeniz, yatırım sürecinde size yardımcı olacaktır.

Yasal Prosedürleri Yerine Getirmek

Kıbrıs’a yatırım yapmak için bazı yasal prosedürlerin tamamlanması gerekir. Konut alım satım işlemleri sırasında yapılması gereken sözleşme eksiksiz olarak bir avukat eşliğinde yapılmalıdır. Ödemeler ve istenen belgeler eksiksiz olarak ilgili müdüriyete iletilmelidir. Yasal prosedürler tamamlandıktan sonra gayrimenkul alım izni yaklaşık 30 ila 60 gün içerisinde tamamlanır.

Tapuyu Devralmak

Kıbrıs’a yatırım yapmak için tüm izinler çıktığında ve tapu devri için randevunuzu alındıktan sonra, taraflar ya da vekilleri tapu dairesinde bir araya gelir. Devir işlemleri ve tapu da kalan ödemeler varsa tamamlanır.

Kuzey Kıbrıs'ta Konut Vergileri

Kıbrıs’a yatırım yapmak için başvuran vatandaşlarımız Kuzey Kıbrıs’ta konut vergileri hakkında araştırma yapıyor.

 • KDV: Alıcı tarafından %5 şeklinde ödenir. İkinci el arazi ve konut alımlarında özel durumlar dışında KDV alınmaz.
 • Tapu Devir Harcı: Alıcı tarafından %6 olarak ödenir. Alıcı amatör bir alıcı ise hayatında sadece 1 kez olmak üzere %50 indirimli olarak %3 tapu devir harcı öder.
 • Stopaj: satıcı tarafından ödenir. Satıcı kar amacı güdüyorsa %4 oranında, kar amacı gütmüyorsa %2.8 oranında vergi öder.
 • Damga Pulu: Tamamlanmamış bir projeden konut alınması durumunda satış sözleşmesi tapu dairesine kaydedilir. Böyle bir durumda sözleşmede belirtilen satış bedelinin %0.5'i oranında pul ücreti ödenir.

Exen Invest aracılığı ile Kıbrıs’a yatırım yapmak ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilir, aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.