Yatırım Stratejileri: Hangisi Sizin İçin Uygun?

Exen Invest - Yazar

Yatırımcıların para yönetiminde kullandıkları planlara yatırım stratejisi denir. Bu stratejiler, yatırımcıların amaçlarına ulaşmasını kolaylaştırır ve riskleri minimize etmelerine yardımcı olur. Bazı yatırımcılar uzun vadeli yatırımları daha uygun bulurken kimileri için ise kısa dönemde kâr sağlayan yatırımlar çok daha öncelikli bir konuma sahiptir.

Yatırım Stratejisi Nasıl Seçilir?

Yatırımcının kişisel hedefleri, risk toleransı ve finansal durumu gibi faktörler göz önünde bulundurularak yatırım stratejisi seçilebilir. Bu faktörler, aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Hedefin Belirlenmesi: Yatırımcının kişisel amaçları, yatırım stratejileri arasından seçim yaparken en çok dikkat edilmesi gereken faktördür.
 • Risk Toleransı: Risk toleransı yüksek olan yatırımcılar, riskli yatırım araçlarını tercih edebilir. Risk toleransı düşük olan bir yatırımcı ise daha az riskli araçlara yönelmelidir.
 • Finansal Durum: Yatırımcının finansal durumu, yatırımın tüm seyrini değiştirir. Finansal durumu iyi olan yatırımcılar, vadesi fark etmeksizin riskli atılımlar yapabilir. Ancak yeterli finansal desteği olmayan yatırımcıların yatırımın süresini belirlerken ve risk alırken son derece dikkatli olması gerekir.
 • Portföy Çeşitlendirmesi: Diversifikasyon stratejisi ile yatırımcılar, riskleri minimize edebilir. Özellikle yeterli finansal desteği sağlayamayan yatırımcıların kayıp oranını minimum seviyeye indirebilmek için portföylerini genişletmesi gerekir.
 • Yatırım Danışmanlığı: Yatırımcı, kârlılık payı yüksek bir yatırım yapmak için yatırım danışmanlığı alabilir. Yatırım danışmanları, pek çok farklı faktörü değerlendirerek yatırımcının durumunu saptayabilir ve doğru yönlendirmelerde bulunabilir.

Yatırım Stratejisi Türleri

Finansal piyasalarda yatırım yaparken tercih edeceğiniz stratejilerden kendinize en uygun olanı belirlediğiniz takdirde portföyünüzün değerini kolayca artırabilmeniz mümkün hâle gelir. Bu noktada öne çıkan pek çok farklı yatırım stratejisi mevcuttur. İşte o stratejiler:

Momentum Yatırım Stratejisi 

Momentum stratejisinde yatırımcılar, trendleri takip eder ve geçmişte iyi performans gösteren hisse senetlerini satın alır. Kötü performans gösterenleri ise satar. Bu stratejiyi tercih edenler, momentumu yüksek olan yatırım araçlarına yönelir. 

Hedging Stratejisi

Hedging yatırım stratejisinin temelinde yatırımcıların risklerini minimize etmelerini sağlamak yer alır. Bunun yanı sıra portföylerin değerini korumak da son derece önemlidir.

Pasif Yatırım Stratejisi

Bu stratejide yatırımcılar, piyasayı takip etmez. Sabit bir bütçe ayırarak yatırım yapan bu kişiler, asıl kazanca odaklanır. Dolayısıyla kısa süreli fiyat iniş ve çıkışlarını da görmezden gelirler.

Aktif Yatırım Stratejisi

Aktif yatırım stratejisinde piyasa hareketleri izlenir ve trendler düzenli olarak takip edilir. Bu strateji, yatırımcıların sürekli olarak yeni yatırım araçları seçmesini ve elindeki araçları gözden geçirmesini önerir. 

Uzun Vadeli Yatırım Stratejisi

Bu yatırım türünde yatırımcılar, uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için plan yaparlar. Uzun vadeli yatırım stratejisi; çoğunlukla hisse senetleri, tahvil ya da gayrimenkul gibi yatırım araçlarını kapsar.

Kısa Vadeli Strateji

Yatırımcıların belirledikleri kısıtlı süre zarfında yatırım hedeflerine ulaşmalarını sağlayan planlardır. Bu strateji; çoğunlukla altın, döviz ya da devlet tahvili gibi kısa vadeli yatırım araçlarını içerir. Kısa vadeli yatırım stratejisinde yatırımcılar, anlık olarak artan fiyat hareketlerinden yararlanmayı hedefler.

Diversifikasyon Stratejisi

Yatırımcı, diversifikasyon stratejisini riskleri minimize etmek için tercih edebilir. Bu stratejideki temel yöntem, yatırımcının farklı yatırım araçlarına aynı anda yatırım yaparak portföyünü genişletmesidir. Böylece farklı yatırım araçlarındaki fiyat değişiklikleri karşılaştırılabilir.

Value Yatırım Stratejisi

Bu stratejide ilk olarak yatırımcılar tarafından değerli olarak görülen fakat piyasa fiyatları düşük olan yatırım araçları saptanır. Ardından söz konusu araçlara yatırım yapılır. Bu stratejinin temel önerisi, yatırımcıların uzun vadeli yatırımlar yapması ve piyasa fiyatlarının altında bir değer sahibi olan yatırım araçlarını fark etmesidir.

Değer Yatırımı

Yatırımcıların uzun vadeli yatırımlar yaptığı ve piyasa fiyatı düşük olsa da değerlenmesi beklenen yatırım araçlarına yönelmesini değer yatırımı stratejisi sağlar. Yatırımcıların temel ve finansal analiz tekniklerini kullanmalarını, yatırım araçlarının gerçek değerini tespit etmelerini ve bu doğrultuda hareket etmelerini önerir. Bu tarz yatırımlar, genellikle uzun vadelidir. 

Al & Elde Tut Stratejisi

Bu strateji, yatırımcıların alım yapmalarının ardından yatırımı uzun bir süre boyunca ellerinde tutmalarını sağlar. Trendleri ya da piyasa hareketlerini takip etme ihtiyacı duymadan hareket edilen bu stratejide yatırımlar uzun vadede yapılır.

Yatırım Yaparken İzlemeniz Gereken Yöntemler

Yatırım yaparken izlenmesi gereken yöntemlerden ilki, yatırım yapmak istediğiniz alanı iyi bir şekilde araştırmaktır. Araştırmalarınız sonucunda söz konusu alanı tam anlamıyla anladığınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz bu noktada uzmanlaşmış kişiler ile görüşmeler gerçekleştirebilir, yatırım danışmanlığı alabilirsiniz.

Riskleri doğru bir şekilde değerlendirmeniz son derece önemlidir. Her yatırım, kendi içinde belli bir oranda risk barındırır. Ancak bu riskleri iyi yöneterek kazancı artırmak da mümkündür. Yatırımda portföy çeşitlendirmesi de önemlidir. Böylece yatırım yaptığınız farklı alanlar arasında diversifikasyon sağlamanız mümkün olur ve bu da risklerin azalmasına olanak sağlar.

Adım Adım Yatırım

Yatırım yapmaya başlamadan önce kendinize en uygun gidişatı belirlemeniz son derece önemlidir. Bunun için de bir yol haritasına sahip olmanız gerekir. İşte o yol haritası:

 • Hedefinizi belirleyin.
 • Önünüzdeki risk faktörlerini değerlendirin.
 • Diversifikasyon yapın.
 • Finansal analiz yapın.
 • Piyasa takibi yapın.
 • Uzun vadeli yatırımlar yapın.
 • Yatırım danışmanlığı alın.
 • Yatırım stratejilerinizi sürekli olarak gözden geçirin.
 • Disiplinli olun.
 • Yatırım performansınızı değerlendirin.
 • Sabırlı olun.
 • Dürüst olun ve beklentilerinizi açıkça dile getirin.

Siz de yapacağınız yatırımlar için yukarıda yer alan adımları takip ederek yüksek oranda bir kazanç elde edebilme oranınızı artırabilirsiniz.

Gayrimenkulde Stratejik Düşünmenin Önemi

Gayrimenkul yatırımı yaparken stratejik düşünmek son derece önemlidir. Stratejik düşünme sistemi, söz konusu yatırımcının doğru gayrimenkulü seçip en ideal şekilde yöneterek kâr elde etmesine yardımcı olur.

Gayrimenkul yatırımı yaparken yatırım yerinin doğru seçilmesi kritiktir. Yatırım yapmayı tercih ettiğiniz bölgedeki nüfus, eğitim seviyesi ve ekonomik durum gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bunlara ek olarak yatırım amacıyla satın almak istediğiniz gayrimenkulün kiraya verilebilirliğini de dikkate almalısınız.

Gayrimenkul yatırımlarında gelecek odaklı düşünerek performans tahmini yaparak ilerlemek gerekir. Bu tahmin için de finansal analiz yaptırabilirsiniz. Profesyonel danışmanlardan destek alarak yatırım sürecinizi daha verimli kılmanız mümkündür. Ayrıca piyasa takibi yapmak ve gerekli görülen noktalarda yatırım stratejilerini güncellemek de önemlidir.

Emlak Yatırım Stratejisi İçin Önemli Noktalar

Uzun vadeli yatırımlar arasında en popüler olan, emlak yatırımıdır. Emlak yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Bu noktalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Emlak Piyasasının Durumu

Emlak piyasası, ülkenin son dönemdeki ekonomik durumuna göre şekillenir. Özellikle pandemi gibi hem yerel hem de evrensel anlamda değişiklik yaratan durumlar, emlak piyasasını derinden etkiler. Ülkenin ekonomik durumundaki iyileşme ise emlak piyasasının da dalgalanmasını azaltarak stabil bir hâle getirilmesine yardımcı olur.

Yatırım Süresi

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında ilgili yatırımın süresi gelir. Yatırım süresini belirlerken risk toleransı ve yatırım hedeflerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca piyasanın koşulları ve ekonomik durum da yatırım süresinin belirlenmesinde etkili olabilir.

Yatırım Yerinin Doğru Seçimi

Gayrimenkul yatırım stratejilerinde maksimum kâr oranını elde edebilmek için doğru yeri seçmek oldukça önemlidir. Ülke içerisinde bir gayrimenkul tercih ediliyorsa kıyı kesimler ve popüler şehirlere yönelmek mantıklı olabilir. Yurtdışında gayrimenkul yatırım stratejisi ise seçilen bölgeye göre belirlenmelidir. Örneğin, Kıbrıs’a yatırım yapmak istiyorsanız turistik bölgeler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Finansman

Yatırım stratejilerini belirlerken finansman kaynağı son derece önemlidir. Yatırım yaparken kredi gibi ek finansman desteğini tercih ettiyseniz yol haritanızı geri ödemeyi de planlayarak çizmelisiniz.

Yatırımın Yönetimi

Kâr elde etmek için tek başına doğru yatırım yapmak yeterli değildir. Yatırım yaptıktan sonra yatırım stratejileri izlenmeli ve yatırım doğru bir şekilde yönetilmelidir.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/gayrimenkul-yoluyla-vatandaslik linkinden ulaşabilirsiniz.