Yurtdışı Gayrimenkul Yatırımı Nasıl Yapabilirim?

Exen Invest - Yazar

Gayrimenkul denilince birçok kişinin aklına ev ya da konut gelmektedir. Fakat gayrimenkul ifadesi sadece bu mallarla sınırlı değildir. Arapça kökenli olan gayrimenkul kelime anlamı ise 'taşınmaz'ları ifade eder. Emlak ve Gayrimenkul yeri geldiğinde aynı anlamda kullanılabilmektedir. Daha geniş anlamıyla gayrimenkul arazi ve arazi üzerinde su kaynakları, ağaç, mineral, bina, ev, çit, köprü gibi insan eliyle yapılmış ve/veya doğada kendisi var olan arazi üzerinde yer alan daimi eklentilerini içine almaktadır.

Bu tanımlar ısığında bir gayrimenkulün yatırım aracı olup olmadığı da tartışma konumuz olacaktır. Mali değere sahip varlıkları içine alsa da bir gayrimenkul, değerini belirleyen diğer unsurlar arasında taşınmaz oluşu ve araziye bağlılıkla da sayılabilir. Yazımızda ev ve arsa üzerinde duracağız. Bir ev sahibi olmak sadece barınılacak bir alandan daha fazlasıdır. Ev ya da arsa sahibi olmak aynı zamanda kısa uzun vadeli finansal başarıya açılan kapıdır.

Yurtdışı Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul konusunda özellikle yaygın bir soru da yurtdışında nereye yatırım yapılacağıdır. Öncelikle tüm ekonomistlerin birleştiği bir nokta yatırım fırsatlarının aslında her yerde olabileceğidir ve bu yatırımların birçoğu büyük getiriler vaat etmektedir. Uluslararası gayrimenkul sahibi olmanın faydalarınını yanı sıra, yatırım yapmak için harika bir ülke bulduğunuzda ve tam olarak hangi şehir ve mahallede konut ya da arsa satın alacağınıza karar vermek istediğinizde ne yapacağınızı anlatalım.

Uluslararası gayrimenkul, para kazanmanın çeşitlendirilmiş bir yoludur. Bir ev satın alırken olduğu gibi, gayrimenkul yatırımlarını seçmek de tamamen konumla ilgilidir. Yurtdışında gayrimenkul yatırımı yapmak, dövize kripto paraya, altına ya da diğer yatırım araçlarına karşılık 'yatırımı' çeşitlendirmenin bir yoludur. Yurtdışı gayrimenkul yatırımı çok karlı uzun vadeli bir girişim de olabilir pasif bir gelir de sağlayabilir.

Yine ekonomistlere göre gayrimenkulün direkt likit bir varlık olmadığıdır. Hisse senetlerinden, bankanızdaki nakit paranızdan ve kripto para biriminden farklı olarak, genellikle yıllarca gayrimenkul satın alma işleminize kilitlenirsiniz. Bu nedenle, edindiğiniz herhangi bir mülkün ya da taşınmazın o anki değerinin ne olduğuna bakılmaksızın yıllar boyunca önemli ve çekici kalacak bir konumda olduğundan emin olmalısınız.

Gayrimenkul Fiyatları ve Yatırım Arasındaki İlişki

Yurtdışında gayrimenkul yatırımı yapma aşamasında bilmeniz gereken kilit bir nokta gayrimenkul fiyatlarının her zaman yükselmediği gerçeğini kabul etmektir. İnsanlar yatırımlarının uzun vadeli uygulanabilirliğini düşünmeden büyük yatırım kararları aldıklarında neler olduğunun örnekleri günümüzde epeyce var. Dünyanın birçok noktasında gayrimenkul ile uğraşan profesyonellerin tuttuğu kayıtlar sebebiyle gayrimenkul özelinde fiyatlandırma bilgileri, gayrimenkul fiyatlarının zaman içinde nasıl dalgalandığını gözler önüne seriyor.

Gayrimenkul değerleri yükselme ve azalma eğilimi gösterse de ortalama baz alındığında enflasyonla aynı çizgide yer aldığı da görülmektedir. Gayrimenkul yatırımını yurtdışında yapacakların dikkate alması gereken konu da dünyanın dört bir yanından birden fazla mülkü birbiriyle karşılaştırabilmenin önemidir. Örnek vermek gerekirse İspanya'da yapacağınız bir konut yatırımı ile ABD'de yapacağınız bir konut yatırımının getirisi noktasında farklar olacaktır.

Diğer bir örneği Gürcistan'dan verirsek, Gürcistan gibi birçok ülke, yerel para biriminden daha büyük alımlar yapmak için çok daha istikrarlı bir yol olduğu için gayrimenkul anlaşmalarında zaten USD fiyatlarını kullanıyor. Bu gibi noktalar yurtdışında gayrimenkul yatırımı nasıl yapılacağı hususunda belirleyici parametreler oluyor.

Yurtdışında gayrimenkul yatırımının nasıl yapılacağını bilmek, ekonomik ve psikolojik durumunuzu göz önüne aldığınızda girip çıkabileceğiniz diğer finansal varlıklara benzemez. Yurtdışı gayrimenkul yatırımı yapmadan önce milyonlarca mülk, arsa ve yüzlerce ülke ile bunları karşılaştırabileceğiniz ölçütler bulmanız gerekir.

Metrekare başına maliyet, bir mülkün bir başka mülkün göreli değerini değerlendirmenin kestirme bir yoludur - yine de elmaları elmalarla karşılaştırdığınızdan her zaman emin olun. Çoğunlukla, gayrimenkul satın aldığınızda, mülkün bulunduğu bölgenin on yıllar ve hatta belki de yüzyıllar boyunca arzu edilmeye devam edeceği konusunda rahat olmalısınız. Böylece dünyada ne olursa olsun değerini koruyacağından ve umarız kazançlı bir oranda değer kazanacağından emin olursunuz. Bunun yanı sıra diğer bir konu da iş ahlakıdır.

Exen Invest ile Güvenli Yatırım

Emlak gayrimenkul sektörü büyük meblağların döndüğü ve içinde kazanç barındırdığı gibi riski de barındırır. Bilindiği gibi pek çok insan, özellikle yabancılar olmak üzere, insanları dolandırmaktan geçimini sağlıyor. Hangi tür uluslararası gayrimenkul yatırımının sizin için doğru olduğunu bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel yardım almak için Exen Invest ile iletişime geçebilirsiniz.

Yurt içi ve özellikle yurt dışı gayrimenkul hizmetleri alanında uzmanlaşan Exen Invest; Yatırım ve değer artışı yüksek, geri dönüş süresi 15 yıl ve altı, değer artışı yüksek gayrimenkul yatırım danışmanlığı hizmeti vermektedir. Özellikle son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, yatırımcı kimliği ile de edinmiş olduğu tecrübeleri, döviz kira getirisi ve döviz değer artışı beklentisi olan yatırımcılar ile paylaşmaktadır.

Şirket, müşteri beklentilerini analiz ettikten sonra, yatırımcı beklentisine uygun mülk seçimi ve sonrasında bu mülkün yönetimine kadar, yatırım sürecinin tüm aşamalarında hizmet sunmayı kendisine ilke edinmiştir. Deneyimli ve tecrübeli ekibi ile, şimdiye kadar birçok yatırımcıya doğru yatırımlar yaptırarak, kazanç sağlayan Exen Invest; dijital marketing, çağrı merkezi, hukuk departmanı, satış sonrası departmanlar, misafir karşılama hizmetleri ile alanında en etkin organizasyonlardan birisidir.