Yurtdışında Mülk Alırken Bilmeniz Gerekenler

Exen Invest - Yazar

Teknolojinin ilerlemesiyle yatırım türleri çeşitlense de gayrimenkul yatırımı halen varlığını koruyan önemli bir türdür. Birçok yatırımcı hem gelir elde etmek hem de yaşamak için yurtdışından konut satın almayı tercih eder. Bazı ülkelerin yatırım yoluyla oturum izni vermesi ve vatandaşlık işlemlerini kolaylaştırması da yurtdışında ev sahibi olmayı popüler hale getirir.

Oluşturulan gayrimenkul kampanyalarının bazıları yatırım yapılması karşılığında ikamet vaat eder bazılarıysa kısa süreliğine vatandaşlık verir. Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenlerden ilki risklerden kaçınarak hareket edilmesi gerektiğidir.

Riskleri minimuma indirip kazanç fırsatlarını değerlendirmek için sitemiz üzerinden danışmanlık alabilirsiniz. Böylece, uluslararası gayrimenkul alımlarınızda bütçe ve isteklerinize uygun mülkü bulabilirsiniz. 

Ülkeyi İyi Tanıyın

İster yaşam amaçlı isterse yatırım amaçlı temin ediliyor olsun yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenler vardır. Mülkü satın alacağınız ülke hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Karar verdiğiniz ülkenin ekonomik koşulları, vergi ve faiz oranları, işsizlik istatistikleri gibi verilere hâkim olmalısınız. 

Eğer yaşama amacıyla mülk satın alıyorsanız muhakkak ülke yaşamının sizin yaşam anlayışınıza ve kriterlerinize uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. İmkan dahilindeyse mülk satın almadan önce mülkün bulunduğu bölgeyi gezmelisiniz.

Emlak Vergilerini Öğrenin

Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenlerden en önemlisi emlak vergileridir. Bir mülk sahibi olmak beraberinde çeşitli vergi yükümlülüklerini de getirir. Satın alınan taşınmaz için vergi ödemek tüm ülkelerde olan standart bir prosedürdür. Ancak ülke bazlı olarak kurallar değişiklik gösterebilir, farklı vergi çeşitleri de bulunabilir. 

Kapsamlı bir yatırım yapmadan önce ülkenin talep ettiği bütün vergileri detaylıca öğrenmelisiniz. Pek çok ülkede emlak vergisi, konutun değerine göre hesaplanır. Örneğin; Portekiz’de vergiler kırsal ve kentsel kesimde farklılık gösterir. Satın alma amacına göre vergiler değişir.

Acenta ile Çalışın

Yurtdışında mülk alırken dikkat etmeniz gereken başka bir konu, ülkenin yapısı ve satın alacağınız gayrimenkul hakkında detaylı bilgidir. Bu bilgilere erişmek uzun ve zahmetli olabilir. Bazı durumlarda karar vermek için yeterli vakte sahip olamayabilirsiniz ve destek almanız gerekebilir.

Yatırım yapmak istiyor ve yeterli vakti ayıramıyorsanız sitemiz üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Böylece, projeye ve bölgeye hâkim uzmanlarla birlikte sizin için en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.

Taşınmazın Konumunu İnceleyin

Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenlerden biri de taşınmazın konumudur. Bilhassa yatırım amacıyla bir konut satın alıyorsanız havaalanı, hastane, okul, market, alışveriş merkezi ve toplu taşımaya yakın noktalardaki konutlar daha fazla kazandırabilir. 

Yatırım yaparken merkezi noktalarda bulunan konutları seçmek uzun vadede daha kârlı sonuçlar doğurabilir. Beğeni ve beklentilerinizi karşılayan mülk, sakin ya da kent merkezinden uzak bir bölgede ise yakın gelecekte bir gelişme ya da yatırım olup olmayacağını öğrenmelisiniz.

Emlak Piyasası Hakkında Araştırma Yapın

Yaşamak ya da yatırım yapmak amacıyla tercih ettiğiniz ülkenin emlak piyasasını, emsal konutların satılık ve kiralık fiyatlarını araştırmalısınız. Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenlerden biri de bazı ülkelerde konut fiyatlarının bölgelere göre farklılık gösterdiğidir. Bu nedenle yerel gelişmelerin takipçisi olmanız gereklidir.

Doğru Fiyatı Bulun

Fiyat araştırmasını titizlikle yapmalısınız. Doğru bir konum seçmek ve kâr getiren bir yatırım yapmak istiyorsanız iyi bir fiyat araştırması yapmak önceliğiniz olmalıdır. Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenler arasında kriter ve bütçe dengesi oluşturmak bulunur.

Bütçeniz dahilinde satın almayı planladığınız gayrimenkulün özelliklerini belirlemelisiniz. Ardından o ülkenin emlak siteleri üzerinden sıralama yapabilir, fiyat ortalaması hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ülkenin Miras Kanunları Hakkında Bilgi Edinin

Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenlerden bahsederken miras kanunlarını atlamamak gerekir. Uluslararası mülk satın alırken miras düzenlemesi göz ardı edilmemelidir. Bazı ülkelerde bir mülk satın alırken vasiyetname yazmanız tavsiye edilir.

Örneğin; İspanya’da ikamet ettiğiniz bir eve sahipseniz, mülkünüz sizden sonra çocuklarınıza geçer. Ancak mirası başka bir kimsenin almasını istiyorsanız İspanyolca vasiyetname hazırlamanız gereklidir.

Sınırlandırmalar Hakkında Bilgi Edinin 

Yatırım sayesinde elde ettiğiniz oturum izni ve vatandaşlığın sağladığı haklar bulunur. Örneğin; Portekiz’de Golden Visa elde etmenizi sağlayacak bir gayrimenkul satın alırsanız Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilirsiniz. Asıl amacınız vatandaşlık sahibi olmaksa en az beş yıl beklemeniz gerekir.

İspanya gibi bazı ülkelerde vatandaşlık almak için o ülkede tam zamanlı olarak yaşamanız talep edilir. Yunanistan’da mülk sahibi olarak Golden Visa elde ettiğinizde ülkede yaşamasanız hatta hiç giriş yapmasanız dahi oturma hakkınız mevcuttur. Fakat vatandaşlık almak oldukça zorlu ve uzun bir süreçtir.

Bu sebeple nihai kararı vermeden önce bütün gereksinimlerinizi kontrol etmelisiniz. Kafanızdaki soru işaretlerinden kurtulmak ve sizin için en doğru yatırımı yapmak adına sitemiz üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Tapu İşlemlerine Özen Gösterin

Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenler arasında tapu işlemlerine dair detayları göz önünde bulundurmak vardır. Birçok ülkenin aksine Kıbrıs’ta konut kiralamak ya da satın almak oldukça kolaydır. Tapu konusundaki prosedürler azdır ve konutlar genellikle uygun fiyat seçeneklerine sahiptir.

Tapu işlemleri KKTC tarafından gerçekleştirilir. Anayasa kapsamında güvence altına alınan tapu işlemleri sayesinde gönül rahatlığıyla gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenler arasında konutun ipotek durumu vardır. Satın almak istediğiniz konut için tapu binasına gidip üzerinde ipotek olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Profesyonel yardım alarak yurt dışında mülk sahibi olma sürecini hem kolaylaştırabilir hem de hızlandırabilirsiniz.

Avukat ile Birlikte Hareket Edin

Bir ülkeye dair kural ve yükümlülükleri en iyi o ülkenin mensubu olan avukatlar bilir. Yurt Dışında mülk alırken bilmeniz gerekenleri öğrenmek, hak ve yükümlülükleriniz konusunda soru işareti yaşamamak için gayrimenkul satın alacağınız ülkede yaşayan bir avukat ile işbirliği yapabilirsiniz.

Yatırım Yapma Karşılığında Oturum İzni Veren Ülkeler

Pek çok ülke, belirli bir yatırımın karşılığında mülk sahibi olan kişilere oturma izni verir. Oturma izni, kişinin vatandaşı olduğu ülkeden başka bir ülkede ikamet edebilmesi için gerekli olan izindir. Oturma izni için ülkeler farklı taleplerde bulunabilir. Aşağıdaki ülkelerde yatırım yapmanız karşılığında oturum izni alabilirsiniz:

  • Almanya
  • İngiltere
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • İspanya
  • Kanada
  • Makedonya
  • Malta
  • Portekiz
  • Yunanistan


Yurtdışında mülk alırken bilmeniz gerekenler ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinden birden fazla ülkenin şartları hakkında bilgi sahibi olmak ve karşılaştırma yaparak sizin için en ideal seçeneği bulmak adına profesyonel yardım alabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Yatırım Yapmanın Avantajları

Kuzey Kıbrıs yılın hemen hemen her günü güneşli bir havaya sahip, lezzetli yiyecekleri ve eğlenceli plajlarıyla öne çıkan bir ada ülkesidir. Sadece tatil amacıyla değil, yaşamak amacıyla da tercih edilen ülkelerin başında gelir. İklimi ve farklı keyif anlayışlarına uyan tarzıyla Kıbrıs, diğer ülkelerle kıyaslandığında öne çıkar. Kıbrıs’ta ev ya da araba sahibi olmak diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha kolaydır.

Tüm bunlara ek olarak, Kıbrıs’ın en turistik ve kalabalık alanlarında dahi güvenlik, bir problem olarak karşınıza çıkmaz. Kolay oturum izninin alınması ve huzurlu bir ortam sunması nedeniyle pek çok kişi için tercih sebebi olan Kıbrıs’ta konut sahibi olmak isterseniz, sitemiz üzerinden iletişime geçebilir, Kuzey Kıbrıs yatırım danışmanlığı ile gayrimenkul satın alabilirsiniz.

Önceki yazımıza https://www.exeninvest.com/blog/yurtdisi-gayrimenkul-yatirimi-nasil-yapabilirim adresinden ulaşabilirsiniz.